Kto tu kogo obraża?

Nie ma już poety, muzyka, naukowca, rzemieślnika, przyjaciela, zbieracza znaczków, hodowcy koni, brata, czy po prostu człowieka. Jest homoseksualny naukowiec, homoseksualny przyjaciel, homoseksualny zbieracz znaczków i homoseksualny człowiek.

Najnowszy numer Newsweeka jest zdecydowanie antydyskryminacyjny. Poruszono temat stosunku do obcokrajowców, chorych psychicznie geniuszy, dzieci z zespołem Downa i w końcu – jakże by inaczej – homoseksualistów. Tym razem na kanwie literatury. Kilkunastu polskich pisarzy i poetów było homoseksualistami! „Do tej pory pisarze ci byli zamknięci w szafie. Teraz ich seksualna odmienność stała się sprawą publiczną." - pisze Mariusz Cieślik. Dla celów walki z dyskryminacją oczywiście. Nieważne, że niektórzy z nich publiczne obnoszenie się z homoseksualizmem uważali za haniebne, a w dodatku, co bardzo zdumiewa autora tekstu, wychwalali tradycyjną rodzinę i niemal zupełnie nie zajmowali się innością, obcością czy wykluczeniem. Może wobec tego zwyczajnie nie czuli się wykluczeni? Nie, to niemożliwe, musieli czuć się wykluczeni, takie jest założenie! W dyskusjach na temat osób homoseksualnych dokonuje się dzisiaj pewnego manewru. Uznaje się, że homoseksualna orientacja określa człowieka całkowicie i bez reszty, każdy sukces i każda porażka jest skutkiem orientacji. Nie ma już poety, muzyka, naukowca, rzemieślnika, przyjaciela, zbieracza znaczków, hodowcy koni, brata, czy po prostu człowieka. Jest homoseksualny naukowiec, homoseksualny przyjaciel, homoseksualny zbieracz znaczków i homoseksualny człowiek. Taka szczególna odmiana… Proszę sobie wyobrazić taki tekst: „Jakie to wspaniałe dzieło literackie! Jego autor był geniuszem w opisywaniu postaci męskich! Tak precyzyjny portret mógłby nakreślić jedynie mężczyzna heteroseksualny!” Albo jeszcze inny. „To genialny naukowiec! Jego odkrycia zrewolucjonizują świat! To skutek jego heteroseksualnego sposobu myślenia!” Ciekawe, czy bardziej takimi słowami poczułyby się obrażone osoby homo- czy heteroseksualne? Dzisiaj przynajmniej niektórych homoseksualistów sprowadzanie ich osobowości do tylko jednego wymiaru nie poniża. Być może natomiast obrażało ludzi, którzy byli przede wszystkim poetami, pisarzami, twórcami, ludźmi swojego pokolenia i nie uważali za stosowne wywieszać sobie na piersiach tabliczki z napisem „jestem homoseksualistą, więc myślę inaczej”. A do tego ostatecznie sprowadza się teza artykułu w Newsweeku. I kto tu kogo obraża?

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Zbigniew Głos
  06.05.2008 22:22
  Trudno jest nie zgodzić się z ogólną tezą komentarza p. J. Kociszewskiej. Moja orientacja seksualna zapewne nie pozostaje jedynym wyznacznikiem i znamieniem mnie jako osoby, choć jest zapewne niezwykle ważnym "składnikiem" osobowości. Nie mniej jednak nie wiemy do końca jak wielkie znaczenie mogą dla naszego życia i naszego funkcjonowania w świecie mieć preferencje seksualne. Niewątpliwie jest tak, że to czy jestem heteroseksualny, czy homoseksualny wpływa na moje doświadczanie świata, na moją wrażliwość, estetykę itp. I myślę, że nie należy tego bagatelizować i totalnie dezawuować. Oczywiście wkładanie wszystkich do jednego worka, zawsze jest głupotą i naiwnością. Wszelkie generalizowanie, uogólnianie zazwyczaj nie prowadzi do niczego dobrego i niczego nowego nie odkrywa.
 • Kwiryniusz
  07.05.2008 01:14
  Tak, zgadzam sie z Pania.
  Przyczepianie 'tabliczki' homoaseksualisty obraża i poniża.
  Niemniej w niewiększym stopniu niż ogłaszanie światu, że 'żona pana Gombrowicza...', że 'pan Bush z małżonką...', 'państwo Kowalscy...', czy w końcu 'Alicja Resich-Modlińska', 'Maria Skłdowska-Curie', czy 'Hanka Nowakowa'.
  Czy nie dostrzega Pani w potocznym języku wielkich tablic z wypisanym fluorescencyjna żółtą farbą na czarnym tle 'heteroseksualista'?

  Dlaczego uważa Pani, że z braku analogicznych form wyrazu (wynikającym z antagonizmu społecznego) zaznaczanie seksualności odmiennej od 'jedynie słusznej' jest obraźliwe?

  To nie tabliczka '...seksualisty' drażni Panią, tylko fakt pojawienia sie 'odmienności' jako czegoś pozytywnego; jako czegoś istniejącego w społeczeństwie.
  To nie '...seksualista' jest uwałczający w Pani odczuciu, to 'HOMOseksualizm' jest dla Pani nie do zniesienia.

  Takie jest moje zdanie.
 • Joanna Kociszewska
  07.05.2008 07:37
  Kwiryniusz

  Jasne :-) I już przykleił mi Pan tabliczkę homofoba :-) Wielką i fluorescencyjnymi literkami ;-) A tak naprawdę przecież nie zna Pan MOJEJ orientacji seksualnej, prawda?

  A mnie zwyczajnie nie interesuje seksualność człowieka, z którym rozmawiam, naukowca, z którym pracuję, czy szewca, który mi naprawia buty. Mogę ją znać, nie muszę. Już kiedyś pisałam - homoseksualista jest takim samym człowiekiem, jak każdy inny. Ani lepszym, ani gorszym. Ja bym się czuła obrażona o sprowadzanie mnie tylko do jednego wymiaru...

  ***

  Zbigniew

  Mówimy o człowieku, który ma pewne doświadczenia, przeżycia, obserwacje i pewną wrażliwość. To nie może nie mieć wpływu na twórczość artystyczną, dowolną. Niemniej proszę zauważyć, że mówimy o czymś, co jest bardzo indywidualne. Wpychanie poetów do jakiejkolwiek szufladki, zwłaszcza tej do której nie chcieli być wepchnięci, jest dla nich obraźliwe.

  Każdy człowiek jest PRZEDE WSZYSTKIM człowiekiem. Z określonym zasobem talentów, wrażliwością i doświadczeniem. Seksualność jest jedynie tego elementem i widzenie człowieka przez jej pryzmat jest takim samym etykietowaniem, jak widzenie go przez pryzmat choroby psychicznej, koloru skóry czy pochodzenia.

  Problem w tym, że to nie JA tak patrzę.

  Ruch homoseksualny nie walczy o brak etykietki. On chce etykietkę zostawić i dowartościować, zrównać z inną, a wszystkim, którzy myślą inaczej zabronić wyrażania tego poglądu. Skutek - etykietkę skutecznie utrwalają.

  Prawdziwa niedyskryminacja po prostu o seksualność nie pyta, bo pozostawia to człowiekowi i jego wyborom.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  13°C Piątek
  rano
  16°C Piątek
  dzień
  16°C Piątek
  wieczór
  14°C Sobota
  noc
  wiecej »