Przykład

Nawet najgorsza prawda, z którą wspólnota potrafi się zmierzyć zgodnie z zasadami, które głosi, mniej przyniesie szkody, niż dużo mniejsze zło, ale ukrywane i ujawnione w atmosferze sensacji.

Biskup płocki Piotr Libera polecił wszcząć procedurę powołania trybunałów, które zgodnie z decyzją Watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, mają przeprowadzić procesy kościelne trzech księży tej diecezji, oskarżanych o molestowanie seksualne nieletnich – napisała wczoraj Rzeczpospolita. Krótki tekst jest po prostu raportem z sytuacji, a wniosek może być tylko jeden: sprawa jest rozwiązywana zgodnie z prawem i zasadami moralnymi. Przywrócono ład. Bardzo bym chciała, żeby ten tryb postępowania w przypadku sytuacji problematycznych był standardem. Nie chodzi tu o ujawnianie nazwisk czy twarzy, ale o to, by nie unikać problemu. W jednej z diecezji w tym roku biskup w ciągu jednego dnia był w stanie usunąć księdza z zasięgu dziennikarzy, ukręcając zarazem łeb sensacji prasowej, chroniąc człowieka i rozwiązując problem. Wypada tylko pogratulować decyzji. Sytuacja w diecezji płockiej pokazuje, ile dobrego może dokonać prostota i czytelność decyzji. Jeśli pojawia się problem, należy mu stawić czoła. Na tyle, na ile to możliwe i uczciwe, chroniąc wszystkie zaangażowane strony. Bardzo ważne jest też zdanie, które padło w tej sprawie jakiś czas temu: umorzenie postępowania przez prokuraturę z powodu przedawnienia nie może zamykać sprawy z punktu widzenia moralnego. Chowanie się za literą prawa i lekceważenie poczucia ludzkiej sprawiedliwości mści się zawsze. Zwłaszcza w przypadku Kościoła. Jeśli problem został upubliczniony, wyjaśnienie powinno być przedstawione publicznie. Tego wymaga dobro wspólnoty. W przeciwnym razie sprawa nigdy nie zostanie w pamięci ludzi zamknięta i zawsze będzie się tliła, budząc zgorszenie. Nawet najgorsza prawda, z którą wspólnota potrafi się zmierzyć zgodnie z zasadami, które głosi, mniej przyniesie szkody, niż dużo mniejsze zło, ale ukrywane i ujawnione w atmosferze sensacji. Rozwiązanie sprawy płockiej cieszy. Oby stało się dobrym przykładem.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • IXIS
  03.10.2008 18:17
  Całkowicie się zgadzam.
  Z takiej "schowanej sprawy" nieustannie wydobywa się smród. W końcu jak kiedyś ktoś to ruszy, odór może być nie do wytrzymania i spowodować nieobliczalne szkody.
  Nie można ochraniać zła, bo staje się większe i powoduje coraz większe szkody.
  "Prawda was wyzwoli"
 • nat
  04.10.2008 22:35
  Jak trudno Autorce artykułu dostrzec problem ukrywania faktów molestowania przez duchowieństwo w kościele katolickim w Polsce. Bp Libera "polecił wszcząć procedurę powołania trybunałów". rozwiązanie to cieszy Autorkę i sugeruje ona, że powinno stać się dobrym przykładem. Decyzja biskupów to płacz nad rozlanym mlekiem, albo raczej kolejna próba ukręcenia sprawie łba (wcześniej była/jest komisja historyczna - łączy jes ta sama materia - braki moralne duchowieństwa w Polsce).
  Dlaczego, skoro pojawił się poważny problem, nie przebadać wszystkich albo przynajmniej podejrzanych o zbocznia kapłanów, biskupów i zmusić ich do lecznia?! Przecież kościół nie jest demokratyczny. Do tej pory zmieniano księdzu-zboczeńcowi parafię, może teraz czas wreszcie usuwać swoje brudy a nie przydeptywać?!
  Zanim tacy "kapłani" i "biskupi" do reszty rozwalą, także mój, Kościół to może my, wierni poczujemy się za Kościół odpowiedzialni?
  To, że bp Libera chce przeprowadzić procesy już oskarżonych księży przez Sąd świecki świadczy, że ani on, ani jemu podobni palcem nie kiwną żeby rzeczywiście zmierzyć się z problemem.
 • asa
  05.10.2008 09:55
  do 'nat 42",niezle brednie piszesz....przebadac wszystkich.....a moze zaczniemy od Ciebie? Udowodnij ze nie spisz ze swa corka(synem)?bo jestem przekonany ze to robisz...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  24°C Sobota
  noc
  21°C Sobota
  rano
  28°C Sobota
  dzień
  29°C Sobota
  wieczór
  wiecej »