1 marca 2006 r. ukaże się we Francji książka na temat prześladowania
chrześcijan. Jej omówienie zamieścił Nasz Dziennik.
Ataki krwawe i podstępne
Autor raportu wyróżnia dwa rodzaje prześladowań: krwawe i podstępne. O ile ta pierwsza kategoria jest dość łatwo rozpoznawalna, sprowadzająca się do aktów związanych z przelewem krwi i agresją fizyczną (zabójstwa, pobicia, gwałty, okaleczenia), to drugi rodzaj prześladowań jest mniej uchwytny. Chodzi tu o ataki, które nie wiążą się z agresją fizyczną, ale mają charakter administracyjny, finansowy, sądowy i socjalny. Akty te są najliczniejsze, bo występują na wszystkich kontynentach świata.
Przykładem takiego aktu jest np. często stosowany szantaż uzależniający zatrudnienie od wyrzeczenia się wiary w Chrystusa albo zjawisko rodzinnej izolacji w stosunku do nawróconych na wiarę chrześcijańską, co często spotyka się w Pakistanie. Zdarza się, że chrześcijanie poddawani są zarówno podstępnym, jak i krwawym prześladowaniom.
Inicjatorzy
Zdaniem autora raportu, można mówić o wielu źródłach i inspiracjach aktów skierowanych przeciw wyznawcom Chrystusa. Bardzo istotną rolę odgrywa tu islamski ekstremizm, będący skrajną i fanatyczną interpretacją Koranu. Środowiska takie obierają sobie za wroga przede wszystkim żydów i - jak nas określają - "krzyżowców".
Wciąż ogromną, destrukcyjną rolę odgrywa też marksizm, którym inspiruje się jeszcze wiele rządów, ruchów rebelianckich czy elit pozostających przy władzy lub dysponujących środkami propagandy w dawnych krajach bloku sowieckiego.
Chrześcijanie bardzo często mają trudną sytuację również w krajach zdominowanych przez hinduizm i buddyzm. Fanatycy tych religii, często zorganizowani w grupy bojowe, brutalnie atakują chrześcijan, siejąc śmierć i cierpienie.
W krajach rozwiniętych dochodzą jeszcze takie zjawiska, jak zwykłe rabunki i wandalizm połączony z profanacjami satanistycznymi. Ludzie Kościoła i wierni padają także ofiarą osób będących pod wpływem narkotyków i osobników niezrównoważonych, jak ostatnio brat Roger z Taizé.
Prześladowani przez ekstremistów islamskich...
Z raportu wynika, ze najtrudniejsze warunki mają chrześcijanie na kontynencie azjatyckim. Powodem prześladowań Kościoła jest tu zinstytucjonalizowany islamizm i panujący komunizm (Chiny, Wietnam, Birma). Do tego dochodzi fanatyzm hinduski i buddyjski. Zdaniem Thomasa Grimaux, najgorsza sytuacja panuje w Arabii Saudyjskiej, Chinach i Indiach.