Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia

W dniu kanonizacji Jana Pawła II będzie ją mogła otrzymać każda rodzina. - Niech to będzie wieczór wielkiej modlitwy o Boże miłosierdzie - apelował ks. Jan Drob, prezes zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

- Chcemy za pośrednictwem mediów zwrócić się do ludzi dobrej woli, by ten czas przygotowania do kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII przeżyli nie tylko jako ważne zewnętrzne wydarzenie, ale przede wszystkim jako głębokie wydarzenie spotkania ze świętością, bardzo konkretnie wyrażoną w życiu i posłudze Jana Pawła II - powiedział na rozpoczęcie konferencji prasowej bp Wojciech Polak, sekretarz generalny KEP. Przedstawił też ogólnopolską inicjatywę polskich biskupów - "Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia” - która w tym przygotowaniu na pomóc.

Do rozniecenia iskry Bożej łaski i przekazaniu światu ognia miłosierdzia wezwał w 2002 r. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach Jan Paweł II. "W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście (…) Bądźcie świadkami miłosierdzia" - powiedział wówczas papież Polak. Rok później pobłogosławił ogień, który do tej pory pali się w sanktuarium.

30 marca podczas Mszy św., której przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz, ogień z Łagiewnik przekazany zostanie delegacjom ze wszystkich polskich diecezji.

- Myślę, że dobrą inicjatywą jest, by ogień ten rozprzestrzenić po całej Polsce, nie tylko symbolicznie zanieść go do miejsc naszej pracy, posługi, ale do środowisk domowych. Biskupi pomyśleli, że tymi nosicielami pokoju, Bożego Miłosierdzia powinni być ludzie młodzi. Dlatego też zwróciliśmy się do Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia” i Stowarzyszenia Absolwentów "Dzieło”, aby to właśnie oni zaaranżowali takie spotkanie młodych w Łagiewnikach - powiedział bp Polak.

Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia otrzymają również prezydent RP Bronisław Komorowski oraz przedstawiciele kilkudziesięciu instytucji kościelnych, państwowych i społecznych m.in. straży pożarnej, policji, Caritas, mediów, zakonów czy związków sportowych.

Iskra zostanie przekazana także przedstawicielom Ukrainy, Białorusi i Rosji.

Płomień zostanie przekazany w specjalnych lampionach z symbolami bożego miłosierdzia - wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, s. Faustyny i Jana Pawła II.

W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia, podczas diecezjalnych uroczystości Światowych Dni Młodzieży, biskupi wręczą go delegacjom młodzieży z poszczególnych parafii, reprezentantom władz samorządowych i instytucjom społecznym. W archidiecezji warszawskiej biskupi przekażą płomień "Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia" młodzieżowym delegacjom ze wszystkich parafii w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową Męki Pańskiej, podczas spotkania w ośmiu kościołach.

W dniu kanonizacji "Iskra” trafi bezpośrednio do wiernych. Każdy za pomocą świecy czy adwentowego lampionu będzie mógł ją odebrać z parafii. - To jest pewien symbol, który ma nas zachęcić najpierw do postawy otwarcia na wyobraźnię miłosierdzia, a potem byśmy zwłaszcza w tym trudnym czasie, jaki przeżywają nasi sąsiedzi na Ukrainie, pamiętali, że miłosierdzie Boże jest źródłem pokoju - dodał duchowny.

Ks. Jan Drob, przewodniczący zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia” zachęcił, by kanonizacyjny wieczór był "wieczorem wielkiej modlitwy o miłosierdzie boże”.

Pomóc ma w tym obraz z wizerunkiem Jana Pawła II z zapisaną na odwrocie modlitwą. - To nie przypadek, że Jan Paweł II kanonizował s. Faustynę, ustanowił Święto Bożego Miłosierdzia, odchodził w jego wigilię i będzie w nie kanonizowany - mówił.

Oprócz "Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia” Stowarzyszenie Absolwentów "Dzieło” we współpracy z Fundacją Maraton Warszawski oraz Polskim Związkiem Piłki Nożnej 31 maja organizuje "Bieg kibiców” - sportowe podziękowanie za kanonizację.

Powstała także gra planszowa "Droga do świętości” oraz inicjatywa "Napisz do bł. Jana Pawła II”, której organizatorzy zachęcają do składania krótkich podziękowań, próśb czy postanowień (czytaj więcej >>)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
30°C Wtorek
dzień
31°C Wtorek
wieczór
26°C Środa
noc
22°C Środa
rano
wiecej »