Zawsze pamiętajmy, że Ciało Chrystusa jest obecne w ubogich, cierpiących, dzieciach, także niechcianych, w osobach niepełnosprawnych fizycznie lub psychicznie, w osobach starszych - powiedział Ojciec Święty przyjmując uczestników sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia.
Papież przypomniał, że hasłem obecnej sesji plenarnej są słowa bł. Jana Pawła II zawarte w Liście Apostolskim "Salvifici doloris" - "Świadczyć dobro cierpieniem — oraz świadczyć dobro cierpiącemu". "Słowami tymi żył on i świadczył przykładnie. Jego nauczanie było nauczaniem życiem, na które Lud Boży odpowiedział wielką miłością i czcią, rozpoznając że Bóg był z nim" - stwierdził Franciszek.
Ojciec Święty podkreślił, że także w cierpieniu nikt nie jest sam, gdyż Bóg obejmuje również sytuacje najbardziej nieludzkie, w których obraz Stwórcy obecny w każdej osobie wydaje się przysłonięty czy zniekształcony. Tak działo się z Jezusem podczas Męki Pańskiej.
"W Nim każdy ludzki ból, każda trwoga, każde cierpienie zostało przyjęte przez miłość, jedynie ze względu na pragnienie bycia blisko nas, by być z nami. I tu, w Męce Jezusa jest największa szkoła dla każdego, kto pragnie poświęcić się służbie braciom chorym i cierpiącym" - wskazał papież.
Franciszek dodał, że doświadczenie braterskiego dzielenia się z cierpiącymi otwiera nas na prawdziwe piękno życia ludzkiego, które obejmuje także jego kruchość. "W opiece i promocji życia, na każdym jego etapie i każdych warunkach możemy uznać godność i wartość istoty ludzkiej od poczęcia aż do śmierci" - powiedział papież.
W przeddzień uroczystości Zwiastowania Pańskiego przypomniał, że Tą, która przyjęła „Życie” w imieniu wszystkich i ku pożytkowi wszystkich, była Maryja, Dziewica-Matka. Całkowicie oddała się woli Boga, stając się "miejscem" Jego obecności, "miejscem" zamieszkania Syna Bożego.
"Drodzy przyjaciele, w codziennym wypełnianiu swojej posługi zawsze pamiętajmy, że Ciało Chrystusa jest obecne w ubogich, cierpiących, dzieciach, także niechcianych, w osobach niepełnosprawnych fizycznie lub psychicznie, w osobach starszych" - powiedział Franciszek.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.