- W lipcu bieżącego roku w Pucku powstanie muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego - informuje Ireneusz Makowski, prezes Stowarzyszenia MDLotu.
W Klubie Marynarki Wojennej 26 marca zgromadzili się miłośnicy historii lotnictwa. Wszyscy z dużym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji Ireneusza Makowskiego, Mariusza Konarskiego i Jarosława Wróbla ze Stowarzyszenia Morskiego Dywizjonu Lotniczego.
Przed wojną w Pucku działał Morski Dywizjon Lotniczy i pierwsza w Europie baza wodnosamolotów, potocznie zwanych hydroplanami. To właśnie tam 15 lipca 1920 roku Andrzej Zubrzycki jako pierwszy pilot w dziejach polskiej Marynarki Wojennej wykonał lot nad Bałtykiem. Hydroplany wchodzące w skład Morskiego Dywizjonu Lotniczego wzięły udział w działaniach bojowych kampanii wrześniowej 1939 roku.
W kwietniu 2013 roku grupa entuzjastów i miłośników lotnictwa zawiązała Stowarzyszenie Morskiego Dywizjonu Lotniczego w celu propagowania historii puckich wodnosamolotów i ich pilotów. - W najbliższej przyszłości planujemy założyć w Pucku muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego. Władze miasta udostępniły nam na okres dziesięciu lat budynek byłej radiostacji MDLotu. W tym budynku trwają już prace adaptacyjne. Otwarcie muzeum przewidujemy w połowie lipca bieżącego roku - informuje Ireneusz Makowski. Stowarzyszenie buduje także replikę Lublina R.XIII, polskiego hydroplanu, który latał w Pucku. - Mam nadzieję, że Lublin R.XIII zostanie skonstruowany na otwarcie muzeum - mówi Makowski.
W ramach stowarzyszenia powstała też grupa rekonstrukcyjna. - Mamy mundury lotników morskich i jesteśmy w trakcie szycia umundurowania białego, czyli letniego. W przyszłości planujemy kupić broń - informuje pan Ireneusz. - Wydajemy również swoje czasopismo, które nazywa się "Historie Puckie" i poświęcone jest dziejom MDLotu. Dotychczas ukazały się dwa numery, a trzeci jest w przygotowaniu - uzupełnia.
Więcej na temat Morskiego Dywizjonu Lotniczego w 14. numerze "Gościa Niedzielnego".
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.