To jeden z najdroższych projektów badawczych w historii. Wedle założeń sztuczne Słońce będzie wytwarzać co najmniej 10 razy więcej energii niż zużywać. W projekcie ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) biorą udział również Polacy.
Badania zakładają zbudowanie w Cadarache na południu Francji reaktora termojądrowego, który będzie produkował energię w taki sam sposób jak Słońce i inne gwiazdy, czyli w procesie fuzji termojądrowej. W skład "paliwa" jądrowego w urządzeniu ITER wchodzić będą deuter i tryt. Są to izotopy wodoru, które w swoich jądrach atomowych mieszczą dodatkowe neutrony. W odpowiednich warunkach jądra tych izotopów wodoru zmieniają się w jądra helu, uwalniając przy tym dużą energię. Wedle założeń sztuczne Słońce będzie wytwarzać co najmniej 10 razy więcej energii niż zużywać.
W projekcie ITER biorą udział Unia Europejska, Chiny, Indie, Rosja, Stany Zjednoczone, Japonia i Korea Południowa. Szacowane koszty realizacji badań to ponad 20 mld euro, co czyni ITER drugim najdroższym (zaraz po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej) projektem badawczym na świecie.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.