To jeden z najdroższych projektów badawczych w historii. Wedle założeń sztuczne Słońce będzie wytwarzać co najmniej 10 razy więcej energii niż zużywać. W projekcie ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) biorą udział również Polacy.
Badania zakładają zbudowanie w Cadarache na południu Francji reaktora termojądrowego, który będzie produkował energię w taki sam sposób jak Słońce i inne gwiazdy, czyli w procesie fuzji termojądrowej. W skład "paliwa" jądrowego w urządzeniu ITER wchodzić będą deuter i tryt. Są to izotopy wodoru, które w swoich jądrach atomowych mieszczą dodatkowe neutrony. W odpowiednich warunkach jądra tych izotopów wodoru zmieniają się w jądra helu, uwalniając przy tym dużą energię. Wedle założeń sztuczne Słońce będzie wytwarzać co najmniej 10 razy więcej energii niż zużywać.
W projekcie ITER biorą udział Unia Europejska, Chiny, Indie, Rosja, Stany Zjednoczone, Japonia i Korea Południowa. Szacowane koszty realizacji badań to ponad 20 mld euro, co czyni ITER drugim najdroższym (zaraz po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej) projektem badawczym na świecie.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.