To jeden z najdroższych projektów badawczych w historii. Wedle założeń sztuczne Słońce będzie wytwarzać co najmniej 10 razy więcej energii niż zużywać. W projekcie ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) biorą udział również Polacy.
Badania zakładają zbudowanie w Cadarache na południu Francji reaktora termojądrowego, który będzie produkował energię w taki sam sposób jak Słońce i inne gwiazdy, czyli w procesie fuzji termojądrowej. W skład "paliwa" jądrowego w urządzeniu ITER wchodzić będą deuter i tryt. Są to izotopy wodoru, które w swoich jądrach atomowych mieszczą dodatkowe neutrony. W odpowiednich warunkach jądra tych izotopów wodoru zmieniają się w jądra helu, uwalniając przy tym dużą energię. Wedle założeń sztuczne Słońce będzie wytwarzać co najmniej 10 razy więcej energii niż zużywać.
W projekcie ITER biorą udział Unia Europejska, Chiny, Indie, Rosja, Stany Zjednoczone, Japonia i Korea Południowa. Szacowane koszty realizacji badań to ponad 20 mld euro, co czyni ITER drugim najdroższym (zaraz po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej) projektem badawczym na świecie.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.