Misjonarze są wdzięczni za pomoc. W akcji wzięło udział ponad 2,5 tys. uczestników.
Została zakończona została ogólnopolska inicjatywa „Misjonarz na Post” – informuje o. Marcin Wrzos, oblat, jeden z prowadzących tę wielkopostną akcję. Misjonarze są bardzo wdzięczni za tę pomoc. – Teraz chcemy, aby ta opieka duchowa była kontynuowana przez cały rok - dopowiada. Wzięło w niej udział więcej niż 2 500 uczestników.
Misjonarze z wszystkich kontynentów są wdzięczni za okazywaną im pomoc duchową. Wśród wielu z nich warto wyróżnić: o. Józef Glinkę, werbistę z Indonezji, ks. diecezjalnego Andrzeja Kubalskiego z Boliwii, s. Tadeuszę Frąckiewicz, dominikankę z Kamerunu, o. Tomasza Przybyła, werbistę z RPA, o. Daniela Szwarca, oblata pracującego wśród Eskimosów, czy salezjanina, o. Roman Wortelca, odpowiadającego za misjonarzy z tego zgromadzenia. „Mam nadzieję, że kropelka tej modlitwy zrosi i moją duszę” – tymi słowami skomentował inicjatywę bp Radosław Zmitrowicz, oblat z Ukrainy, który jest „twarzą” akcji.
Z przebiegu inicjatywy widać, które kraje misyjne są najbardziej popularne. „Najszybciej opiekę duchową uzyskali misjonarze pracujący na Wschodzie, co pewnie wiąże się z sytuacją na Ukrainie, a także na Madagaskarze i w Kanadzie Północnej (misjonarze pracujący z Eskimosami i Indianami). Najmniejszą popularnością wśród osób podejmujących opiekę duchową, cieszyli się misjonarki i misjonarze pracujący w Senegalu. Najdłużej musieli czekać na osoby wspierające ich duchowo” – zauważa Franciszek Majchrzak, koordynator akcji.
Inicjatywa „Misjonarz na Post”, której celem jest wsparcie duchowe polskich misjonarzy, rozpoczęła się w Środę Popielcową i zakończyła się w Wielki Czwartek, na zakończenie Wielkiego Postu. Uczestnicy akcji deklarowali chęć modlitwy czy postu w intencjach polskich misjonarzy. Formularz zgłoszeniowy zawarty był na stronie www.misjonarznapost.pl.
Projekt „Misjonarz na Post” był pierwszą wspólną inicjatywą redakcji najważniejszych polskich czasopism misyjnych: „Misjonarza” (werbiści), „Misjonarzy Kombonianów” (kombonianie), „Misji Salezjańskich” (salezjanie), „Echa z Afryki i innych kontynentów” (klawerianki) oraz „Misyjnych Dróg” (oblaci). Projekt wspierają Komisja Misyjna Episkopatu Polski, Papieskie Dzieła Misyjne, stacja7.pl, salvatti.pl oraz polscy misjonarze na całym świecie.
"Sejm przypomina ich jako żywe postaci reprezentujące wolną Polskę".
Kraj pogrążony jest w kryzysie humanitarnym o oszałamiających rozmiarach.
Chiny pokazują w ten sposób, że Afryka jest dla nich ważnym partnerem.