Wysoki poziom wody w Sandomierzu będzie się utrzymywał przez 24 godziny; fala kulminacyjna zakończy przejście przez to miasto w środę - poinformował w poniedziałek dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Janusz Skulich.
"Fala jest bardzo długa, bo sięga od Annopola do Sandomierza; wysoki poziom wody będzie się utrzymywał przez 24 godziny. Zejście do takich poziomów, kiedy będziemy mogli zupełnie odetchnąć, nastąpi dopiero w środę rano" - powiedział Skulich. Dodał, że wszyscy, którzy pracują na wałach w Sandomierzu, jeszcze przez dwa dni będą w pełnej gotowości, tak żeby asystować przejściu tej fali przez Sandomierz.
"Dopiero kiedy wytrzymamy dzisiejszy i jutrzejszy dzień, będziemy mogli powiedzieć, że uniknęliśmy takiej powodzi jak w 2010 roku" - powiedział Skulich.
Jak dodał, dzisiaj szczególna uwaga skierowana jest na środkową Wisłę - czyli od Zawichościa w dół rzeki aż po Kazimierz Dolny i Puławy - ponieważ te same zjawiska, które obserwowaliśmy w Sandomierzu, będą teraz dotyczyły tego fragmentu rzeki. Tam rozpoznanych jest kilka miejsc zagrożenia, związanych z prowadzonymi pracami nad odtworzeniem wałów. Na miejscu jest Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, który bada przygotowanie zabezpieczeń. Na miejsce skierowano dodatkowe siły straży.
Jak powiedział Skulich, jest jeszcze za wcześniej, aby powiedzieć, jaka będzie wysokość wody w Warszawie. "IMGW szacuje, że będzie to stan o około metr niższy niż w 2010 roku" - powiedział Skulich.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.