Lekarze polemizują z Hołownią

„Nawet najmniejsze, pojedyncze nasze działania, nasze postawy, są w stanie przemieniać zło i miałkość w dobro” – pisze dr Helena Pyz polemizując na temat „Deklaracji Wiary” z Szymonem Hołownią.

Publicysta portalu Stacja7 nazywa „Deklarację” przejawem „ewangelizacji konfrontacyjnej”, która nie przysłuży się uratowaniu choć jednego ludzkiego życia. Z kolei zdaniem Heleny Pyz wobec nowych wyzwań medycznych składana jednorazowo przysięga Hipokratesa nie jest wystarczająca, dlatego popiera ideę dr Półtawskiej o podpisywaniu ułożonej przez nią Deklaracji Wiary.

„Jeśli jest dla pana jasne, że klauzula sumienia jest niedoskonała, mało – wadliwa, to dlaczego nie widzi pan powodu składania „Deklaracji Wiary” przez lekarzy? To jest właśnie podstawowy powód konieczności zdeklarowania się przez środowisko medyczne” – pisze Helena Pyz polemizując z Szymonem Hołownią na temat „Deklaracji Wiary”. Pracująca na co dzień w Indiach i prowadząca tam Ośrodek Jeevodaya lekarka nazywa źródłem tragedii nieustanne naciski biurokracji powodujące łamanie sumień nie tylko lekarzy, ale również personelu pomocniczego.

To reakcja na tekst Szymona Hołowni opublikowany w portalu Stacja7. W artykule „Deklaracja wiary. Dwa razy nie rozumiem” katolicki publicysta napisał, że „Deklaracja Wiary” nie jest w zasadzie deklaracją wiary, a światopoglądu, moralności, który z wiary wynika. Argumentował, że w polskim prawie jest już „klauzula sumienia”, która pozwala lekarzowi nie wykonywać świadczeń, na które się moralnie nie zgadza i jest na takie ewentualności przygotowana procedura. Hołownia dodaje, że znacznie większe działanie ewangelizacyjne miałoby promowanie ludzkich zachowań lekarzy wobec pacjentów.

„Deklarację Wiary” publicysta nazywa przejawem „ewangelizacji konfrontacyjnej”, podejścia które zakłada, że toczy się wojna, w którym chodzi nie o ewangelizowanego, a o ewangelizatora. Hołownia wątpi, by „Deklaracją” udało się uratować choć jedno ludzkie życie, albo choć jedną duszę nawrócić.

Tymczasem według Heleny Pyz „Deklaracja” to przyznanie się do systemu wartości i ma ona dwutorowe działanie. „Zarówno wzmacnia poczucie godności – wiem do czego się publicznie zobowiązuję, jak i upewnia pacjenta, że może mi zaufać” – przekonuje lekarka. Podkreśla jednocześnie, że przysięga Hipokratesa składana jest przez lekarzy jednorazowo i w różnych uwarunkowaniach społecznych i politycznych.

Pracująca w Indiach lekarka twierdzi też, że dla lekarzy katolickich przysięga Hipokratesa nie jest wystarczająca, dlatego popiera prośbę dr Wandy Półtawskiej. „Postępy w medycynie niosą kolejne wyzwania i potrzebne jest stałe uświadamianie sobie, jak zgodnie z nauką katolicką oraz własnymi przekonaniami podejmować te wyzwania” – dodaje Helena Pyz.

Jej zdaniem Hołownia myli się również w ocenie ewangelizacyjnej roli Deklaracji. „Nawet najmniejsze, pojedyncze nasze działania, nasze postawy, są w stanie przemieniać zło i miałkość w dobro. I to promieniuje na wielu” – pisze lekarka.

Na tekst Szymona Hołowni na portalu Stacja7 zareagowała także Daria Mikuła-Wesołowska, lekarz internista i bioetyk, która podpisała „Deklarację Wiary”. „Klauzula sumienia, choć w swym brzmieniu nieidealna, pozwala na formalne uniknięcie odpowiedzialności za niewykonanie czynu sprzecznego z sumieniem. Jednak potrzebujemy jeszcze czegoś więcej, bo dobrze ukształtowane sumienie ma być kompasem, a nie przeszkodą na drodze zawodowej” – przekonuje lekarka.

Według niej spłycanie, wyśmiewanie samej deklaracji, to w rzeczywistości wyraz braku tolerancji i tworzenie barier światopoglądowych. „Dla nas lekarzy katolickich, którzy podpisujemy Deklarację Wiary, ma również znaczenie niespełnione dotąd pragnienie Ojca Świętego Jana Pawła II, by stworzyć silny związek lekarzy katolickich. Może to właściwy czas na realizację Jego planów? Może właśnie teraz, już po kanonizacji Jana Pawła II, przychodzi czas na integrację środowiska lekarskiego?” – pyta Daria Mikuła-Wesołowska.

«« | « | 1 | » | »»
 • ABC
  07.06.2014 09:27
  Znamienne jest epitet „ewangelizacji konfrontacyjnej, użyty przez Hołownię. Prezentuje on pewna wizja chrześcijaństwa nie mającego wpływu na otaczającą nas rzeczywistość: politykę, gospodarkę, prawodawstwo, środowisko społeczne, rodzinę ... Chrześcijaństwo ma być zredukowane do pewnych wierzeń i obrazów, bez żadnego wpływu na postawy i zachowania. Oczywiście jest to wizja głęboko niechrześcijańska, bo my mamy ten świat przemieniać, a to oczywiście wielkim tego świata jest nie w smak.
 • klara
  07.06.2014 11:38
  Hołownia jest przykładem katolicyzmu bezobjawowego. Wynika to z całkiem przyziemnych powodów. Nawrócenie się na katolicyzm pociągnęłoby za sobą utratę dochodów z licznych programów w lewackich mediach.
 • ON
  08.06.2014 00:48
  I tu Hołownia ma akurat rację. Wszelkie takie deklaracje wiary itp to nic innego jak popisywanie się : patrzcie jaki to ja jestem wspaniały. Istnieje Deklaracja sumienia i jeżeli lekarzowi coś nie odpowiada zawsze w zgodzie z sumieniem może odmówić jakiegoś działania. Takie deklaracje podpisują tak naprawdę ludzie słabo wierzący a chcący się we własnych oczach poczuć ważniejszymi. Jak ktoś naprawdę w coś wierzy to żadne takie deklaracje nie są mu potrzebne. Nic jego wiary nie zachwieje !
 • tjz6
  10.06.2014 13:10
  tak szczerze, to nie wiem, o co panu Hołowni chodzi, a sam artykuł mało interesujący.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  14°C Poniedziałek
  noc
  10°C Poniedziałek
  rano
  9°C Poniedziałek
  dzień
  10°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »