Reklama

Młodzież i iskra Bożego Miłosierdzia

W Krakowie zaprezentowano logo Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.

Reklama

Logotyp łączy w sobie odniesienia do trzech elementów: miejsca, którym odbędą się ŚDM (Krakowa i Polski), głównych bohaterów wydarzenia (młodzieży) oraz tematu spotkania, którym jest orędzie o Bożym Miłosierdziu.

- Za pomocą słowa i obrazu pragniemy wyrazić przesłanie Światowych Dni Młodzieży - mówił podczas prezentacji kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. - Wymowa tego znaku będzie uzupełniona i pogłębiona poprzez hymn i modlitwę - podkreślił.

"Znak ŚDM Kraków 2016 wpisany jest w kontur Polski. W jego centrum znajduje się krzyż, symbolizujący Chrystusa jako istotę Światowych Dni Młodzieży. Żółte koło oznacza położenie Krakowa i symbolizuje młodych ludzi. Z krzyża wypływa iskra Bożego Miłosierdzia, formą i kolorystyką nawiązująca do obrazu »Jezu, ufam Tobie«. Logo jest ilustracją słów »Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią« (Mt 5,7), które zostały wybrane na temat spotkania. Kolory użyte w logo: niebieski, czerwony i żółty, nawiązują do oficjalnie barw Krakowa i jego herbu" - czytamy w opisie logotypu.

Autorką i pomysłodawczynią grafiki jest Monika Rybczyńska, 28-letnia, pochodząca z Ostrzeszowa graficzka i montażystka. Podczas prezentacji logotypu przybliżyła ona symbolikę znaku oraz okoliczności jego powstania.

Młodzież i iskra Bożego Miłosierdzia   Miłosz Kluba /Foto Gość Monika Rybczyńska przedstawiła symbolikę grafiki i okoliczności powstania logotypu ŚDM - Przypadkiem okazało się, że po kanonizacji Jana Pawła II muszę zostać w Rzymie o dwa dni dłużej. Pomyślałam sobie, że to jest bardzo dobre miejsce i czas na to, żeby zaprojektować logo ŚDM i przedstawić swoją propozycję - wspominała autorka grafiki.

Ostateczny kształt logotypowi pomogła nadać Emilia Pyza, pochodząca z Garwolina absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, która specjalizuje się w projektowaniu książek i grafice wydawniczej.

Wcześniej przygotowywała już grafiki związane z akcją "Osiem przepisów na szczęście według św. Jana Pawła II" oraz te wykorzystywane na facebookowym profilu ŚDM 2016.

Jak wyjaśnił bp Damian Muskus, w konkursie na logotyp krakowskiego spotkania młodych wzięły udział 224 osoby z całej Polski. Komisja konkursowa wybrała spośród nich pięć, które zostały przedstawione Papieskiej Radzie ds. Świeckich.

Żadna z nich nie uzyskała jednak akceptacji w Watykanie. W związku z tym komitet organizacyjny ŚDM zwrócił się do niezależnych grafików, którzy nie brali udziały w konkursie. Dopiero spośród tych projektów udało się wybrać zaprezentowane w Krakowie logo.

Wraz z grafiką została w sali Okna Papieskiego zaprezentowana modlitwa ŚDM, składająca się z trzech części: cytatu z "Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu" (wygłoszonego przez Jana Pawła II w Łagiewnikach w 2002 roku), modlitwy o łaskę bycia miłosiernym oraz litanijnej prośby do Maryi i św. Jana Pawła II.

Trzecim znakiem rozpoznawczym Światowych Dni Młodzieży 2016 roku będzie hymn. Rozpisany przez organizatorów konkurs na kompozycję jeszcze trwa.

Jak poinformował ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, pod obrady komisji konkursowej trafiły 92 utwory. W kolejnych etapach wyłoniono trzy propozycje. Trafią one do Papieskiej Rady ds. Świeckich, która - podobnie jak w przypadku logotypu - podejmie ostateczną decyzję.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Środa
noc
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
4°C Środa
wieczór
wiecej »

Reklama