Śnieżka po raz 33.

Od 1981 roku na szczycie Karkonoszy spotykają się Polacy, Czesi i Niemcy. Cel: modlitwa w intencji ludzi gór i wspomnienie ich patrona - św. Wawrzyńca.

To było spotkanie szczególne. Nie tylko dlatego, że 33., czyli przypominające liczbę lat Chrystusa. Także dlatego, że po raz pierwszy spotkali się i uścisnęli sobie podczas niego dłonie ordynariusz legnicki bp Zbigniew Kiernikowski z bp. Janem Vokalem, ordynariuszem sąsiedniej diecezji Hradec Králové.

I jeszcze jeden ważny fakt - w uroczystości wziął udział trzeci biskup - Stefan Cichy, drugi w dziejach diecezji legnickiej ordynariusz i wielki orędownik międzynarodowych Mszy św. na Śnieżce. Tej niedzieli pojawił się w bluzie ratownika górskiego, podarowanej mu przez Grupę Karkonoską GOPR w Legnickim Polu, podczas ogłoszenia tamtejszego kościoła bazyliką mniejszą. Na początku Mszy św. do wiernych zwrócił się po polsku bp Vokal.

- Dziękuję za możliwość odprawienia Mszy św. w tym miejscu, tak ważnym dla wzajemnych stosunków polsko-czesko-niemieckich. Niech ta Eucharystia da nam impuls do rozwijania hasła: „Bądźmy rodziną" - powiedział ordynariusz hradeckralov Śnieżka po raz 33.   Roman Tomczak /Foto Gość Jak co roku, tłum wiernych przyszedł na szczyt Śnieżki w dniu wspomnienia św. Wawrzyńca, patrona ludzi gór ski.

Głównym celebransem Mszy św. był bp Zbigniew. Zwracając się w homilii do zgromadzonych pod Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym wiernych, mówił głównie o górach.

- Życzę wam, byśmy, schodząc z tej góry w niziny życia, umieli żyć jako ludzie, którzy mają swoje serce, swój umysł w górze. Jesteśmy na górze. Przeżywamy wspomnienie św. Wawrzyńca, patrona tego zgromadzenia. To się dzieje tutaj od przeszło 300 lat, choć z przerwami. I słuchamy słowa Boga, który często przemawiał z góry czy na górze cierpiał. I z góry został wzięty do nieba, żeby być dla nas - mówił do wiernych bp Zbigniew. Dodał, że trzeba, aby każdy z nas myślał o tym, żeby wstępować na tę przedziwną górę życia i umiał żyć na nizinach, pośród kłopotów i depresji.

Śnieżka po raz 33.   Roman Tomczak /Foto Gość W koncelebrze wziął udział bp Stefan Cichy, biskup senior diecezji legnickiej. Na Śnieżkę przyjechał w polarze Karkonoskiej Grupy GOPR, podarowanym mu przez ratowników górskich - Nie mówię tu o chorobie depresji, ale o sytuacjach, w których jesteśmy - jak to się kolokwialnie określa - zdołowani. Nawet największy bohater był kiedyś zdołowany i zwątpił. Żebyśmy wtedy właśnie mieli świadomość, że jest Ktoś u góry. Że jest góra i Ktoś, kto mieszka na górze. Że jest Miasto, które zstępuje z góry. Że jest Ten, który zstąpił z góry i stał się najniższym, aby oddać siebie w posłuszeństwie krzyża. Abyśmy i my potrafili tak żyć - apelował ordynariusz legnicki.

We wspólnej Mszy św. na najwyższym szczycie Karkonoszy, oprócz ratowników i przewodników górskich, wzięli udział m.in. przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego, samorządu dolnośląskiego, członkowie wspólnot parafialnych i stowarzyszeń katolickich. Oprawę muzyczną zapewnił znakomity Dolnośląski Chór Rogów Myśliwskich „Fuzja”, złożony z połączonych grup z Wałbrzycha i Jeleniej Góry.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
21°C Wtorek
rano
29°C Wtorek
dzień
30°C Wtorek
wieczór
26°C Środa
noc
wiecej »