Papież pamięta o prześladowanych

Papieski wysłannik, kard. Filoni, przekazał irackim jazydom pomoc w imieniu papieża. Spotkał się też z przedstawicielami władz autonomicznego regionu Kurdystanu i zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o konkretną pomoc.

Dzieląc radość koreańskiego Kościoła z beatyfikacji tamtejszych męczenników, Papież pamięta też o dramatycznej sytuacji na Bliskim Wschodzie. „Nie zapominajmy krzyku chrześcijan i każdej społeczności prześladowanej w Iraku” – napisał dziś na Twitterze.

Od kilku dni przebywa w tym kraju jego specjalny wysłannik, kard. Fernando Filoni. Prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów wieczorną Mszę w uroczystość Wniebowzięcia odprawił w chaldejskiej katedrze w Dahuku. Dziś odwiedził kolejne obozy dla uchodźców, gdzie przekazał 25 tys. dolarów jako wsparcie Papieża dla najbardziej potrzebujących. Modlił się tam z też wysiedlonymi chrześcijanami. Wcześniej spotkał się w Kurdystanie ze wspólnotą prześladowanej mniejszości religijnej jazydów. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreślił ich dramat, ale także i nadzieję, jaką niosą im papieskie gesty solidarności.

„Spotkałem się z ich przywódcami, zaniosłem im solidarność, miłość i bliskość Ojca Świętego. W imieniu Papieża przekazałem im dar materialny na ich potrzeby, ze sobą zabrałem z kolei ich apele. Oni proszą Ojca Świętego i wszystkich ludzi dobrej woli, by nie zostawili ich samych w tej tragedii, która ich upokarza i niszczy! To było bardzo wzruszające świadectwo ludzi, którzy cierpią straszliwie z powodu zabicia ich bliskich, uprowadzenia kobiet, zabrania im domów. Nie wiedzą oni, gdzie mają się zatrzymać i gdzie dalej się udać. Dziś był dla mnie najbardziej przejmujący los tych biednych jazydów, ludzi naprawdę sfrustrowanych, wyczerpanych, którym odebrano ich godność! Są to ludzie, którzy mają starożytną kulturę, tradycję tysięcy lat, a których zniszczono, pozbawiono ich rodzin i nie ma dla nich przyszłości! Apelują nie tylko do Ojca Świętego, ale także na szczeblu międzynarodowym, by wszyscy zainterweniowali w obronie tej mniejszości, której godność została poważnie naruszona” – powiedział kard. Filoni.

Jak podano w Bagdadzie, papieski wysłannik spotkał się - wraz z patriarchą Babilonii obrządku chaldejskiego, Luisem Raphaelem I Sako, nuncjuszem apostolskim, abp Gabriele Caccią i miejscowymi biskupami - z przedstawicielami władz autonomicznego regionu Kurdystanu. W komunikacie Patriarchatu Babilonii Obrządku Chaldejskiego wskazano, że po wysłuchaniu relacji i zobaczeniu na własne oczy tragedii i cierpień wielu osób, kard. Filoni wraz z patriarchą Sako apelują do wspólnoty międzynarodowej o:

  • Jak najszybsze dostarczenie artykułów pierwszej pomocy: wody, żywności, lekarstw, pomocy sanitarnej itp.
  • Jak najszybsze i trwałe wyzwolenie obszarów okupowanych
  • Zapewnienie ochrony międzynarodowej tych wiosek, aby zachęcić rodziny do powrotu do swoich domów.
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
3°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
wiecej »