Hamas i Izrael uzgodnili rozejm

Rzecznik Hamasu ogłosił we wtorek, że strona palestyńska i Izrael uzgodnili długoterminowe zawieszenie broni i odpowiednie oświadczenie będzie niebawem przedstawione w Kairze, gdzie prowadzono rozmowy za pośrednictwem Egiptu.

"Porozumienie pomiędzy obydwiema stronami zostało zawarte i oczekujemy ogłoszenia w Kairze, kiedy wejdzie ono w życie" - powiedział Sami Abu Zuhri.

Według AFP prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas ma przedstawić o godzinie 18 czasu polskiego na posiedzeniu rządu w Ramalli szczegóły nowego porozumienia.

Reuters z kolei podaje, że oświadczenie o nowym porozumieniu pomiędzy Izraelem a Palestyńczykami ma być wydane w Kairze o godzinie 19.

Na razie ze strony Izraela nie ma bezpośredniego potwierdzenia zawarcia rozejmu; rzecznik premiera Benjamina Netanjahu odmówił komentarza.

Zaproponowane przez Kair porozumienie przewiduje wstrzymanie z obydwu stron ataków z powietrza, rychłe otwarcie zablokowanych przejść w Strefie Gazy z Izraelem i Egiptem oraz rozszerzenie palestyńskiej strefy rybackiej na Morzu Śródziemnym. W drugim etapie, który miałby wejść w życie za miesiąc, Izrael i Palestyńczycy przedyskutują budowę w Gazie portu morskiego i zwolnienie przez Izrael więźniów z Hamasu na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Reuters pisze, że zarówno Izrael, jak i Egipt uważają kontrolujący Strefę Gazy radykalny ruch palestyński Hamas za zagrożenie swego bezpieczeństwa i żądają, aby do Strefy nie była przemycana broń, która jest wykorzystywana do ataków na Izrael.

8 lipca Izrael rozpoczął ataki lotnicze na Strefę Gazy. 17 lipca rozpoczęła się operacja lądowa armii izraelskiej, której głównym celem miało być zniszczenie tuneli wykorzystywanych przez palestyńskie bojówki do przeprowadzania ataków na Izrael. W najnowszym konflikcie zbrojnym zginęło ponad 2130 osób po stronie palestyńskiej i 68 po stronie izraelskiej.

jo/ mc/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  8°C Niedziela
  rano
  9°C Niedziela
  dzień
  8°C Niedziela
  wieczór
  5°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »