O szczery dialog

Kardynał Leonardo Sandri w Bukareszcie o dialogu greckokatoliko-prawosławnym.

„Niech wstawiennictwo bł. Włodzimierza Ghiki, którego pierwszą rocznicę beatyfikacji obchodzimy, będzie wsparciem przede wszystkim na drodze do komunii między Kościołem katolickim, łacińskim i wschodnim, z naszymi braćmi prawosławnymi”. To głębokie pragnienie wyraził kard. Leonardo Sandri podczas niedzielnej Mszy, której przewodniczył w katedrze św. Józefa w Bukareszcie. Prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich przebywa w stolicy Rumunii z okazji inauguracji nowej eparchii greckokatolickiej i ingresu jej pierwszego biskupa Mihaila Cătăliny Frăţily.

W homilii hierarcha przypomniał, że pierwszą oznaką wiarygodności w naśladowaniu Jezusa musi być przeżywana na co dzień harmonia wewnątrz Kościoła greckokatolickiego. Konieczna jest także otwartość na bezinteresowny i szczery dialog z Kościołem prawosławnym w Rumunii i wspólnie podejmowane działania dobroczynne, zwłaszcza wobec ubogich i cierpiących, jak również pozbawionych nadziei na skutek różnych dramatów rodzinnych i zawodowych, a także samotności.

Prefekt watykańskiej dykasterii wezwał też do modlitwy za wszystkich dotkniętych konfliktami zbrojnymi, zwłaszcza w Iraku, Syrii i na Ukrainie. Wspomniał szczególnie tych, którzy wystawieni są tam na poważną próbę wyznawanej przez siebie wiary. „Niech ci, którzy zostali wyrzuceni, często wraz z najbliższymi, z domów naznaczonych imieniem Nazarejczyka, gdzie pogwałcono niewinność dzieci i miłość oblubieńczą kobiet, wiedzą o tym, że swym ogniem Bożej miłości podbili nasze serca” – powiedział kard. Sandri.
 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
19°C Niedziela
noc
18°C Niedziela
rano
22°C Niedziela
dzień
24°C Niedziela
wieczór
wiecej »