Parafie zaawansowanych technologii

Skąd zdobyć pieniądze na remont kościoła, ogrzewanie solarne albo pompy ciepła - tego mogli dowiedzieć się proboszczowie na specjalnej konferencji w Radomiu.

Każdy proboszcz jest przede wszystkim duszpasterzem, ale obejmując urząd, składa także przyrzeczenie, że będzie się troszczył o dobro materialne parafii.

Kościoły i ich wyposażenie, plebanie, obejście, cmentarze parafialne wymagają stałej troski. Inaczej to wygląda, gdy są to obiekty zabytkowe, inaczej, gdy mamy do czynienia z tym, co nowe, albo jest wręcz w budowie czy urządzaniu.

W gmachu radomskiego Wyższego Seminarium Duchownego odbyła się konferencja poświęcona budowie, renowacji, wyposażeniu i zabezpieczeniu obiektów sakralnych.

Przyjechali przedstawiciele firm i specjaliści, którzy prezentowali najnowsze produkty i osiągnięcia. Debatowano także o kwestii finansowego wsparcia z funduszy unijnych.

Andrzej Grzeszuk z Biura Konsultingowego Opoka zwrócił uwagę, że do tej pory parafie mogły korzystać z funduszy unijnych na remonty zabytkowych obiektów sakralnych.

W nowej perspektywie unijnej na lata 2014-2020 przychodzi zmiana. Aż 20 procent polskiego budżetu zostanie przeznaczone na odnawialne źródła energii, a tutaj na systemy związane z fotowoltaniką czy pompami ciepła.

- Moje szczególne zainteresowanie wzbudziła fotowoltanika, energia elektryczna pozyskiwana z energii słonecznej. Kościół i nekropolia Jana Kochanowskiego w Zwoleniu, gdzie jestem proboszczem i kustoszem, to przynajmniej pięć budynków. Trzeba je oświetlić i ogrzać. Fotowoltanika byłaby wielką pomocą - mówi ks. kan. Bernard Kasprzycki.

W imieniu kurii biskupiej współorganizatorem konferencji był ks. kan. Szymon Pikus, ekonom diecezji radomskiej.

- Chodzi nam o pomoc w nowoczesnym i ekonomicznym utrzymaniu obiektów kościelnych. Chcemy pokazać nowe zdobycze, przybliżyć najnowsze technologie i wskazać na możliwości finansowania dużych projektów, gdzie same parafie - szczególnie te małe czy mające zabytki - nie są w stanie udźwignąć kosztów - mówi.

Na konferencję przyjechali księża, którzy prowadzą remonty zabytkowych świątyń, jak też ci, którzy kończą ich budowę i wyposażenie.

- Ta konferencja jest świetną inicjatywą. Prowadzę prace wykończeniowe przy budowie kościoła. Widzę, jak wszystko w tej dziedzinie idzie szybko do przodu, od spraw czysto budowlanych po wyposażenie multimedialne w kościołach. Osobiście jestem zainteresowany sprawami ogrzewania i zabezpieczenia przeciwpożarowego. Mogłem tu zobaczyć kilka ciekawych propozycji. Teraz trzeba je będzie spokojnie rozważyć - mówi ks. kan. Zbigniew Sieroń, proboszcz i budowniczy kościoła Bożego Macierzyństwa NMP w Radomiu.

Warto przypomnieć, że pod względem liczby kościołów ogrzewanych energią alternatywną, diecezja radomska znajduje się w czołówce.

Pierwszą - i to już kilkanaście lat temu - która sięgnęła po ciepło z głębi ziemi była niewielka parafia Jasionna koło Białobrzegów Radomskich.

Wielką inwestycją, która pochłonęła ok. 10 mln zł, był kompleksowy remont radomskiej katedry. Tutaj także zamontowano ogrzewanie korzystające z odwiertów i pomp.

- Gdy montowałem pompy ciepła, to była nowość. Po kilku latach widzę, jak bardzo te technologie się rozwinęły. Wciąż trzeba trzymać rękę na pulsie - mówi ks. prał. Wiesław Taraska, obecnie proboszcz parafii BM Miłosiedzia w Radomiu, a wcześniej budowniczy kościoła św. Pawła na radomskim osiedlu Janiszpol.

Wbrew obiegowym opiniom, pieniędzy nie jest dużo i - mimo kuszących propozycji - trzeba liczyć się z każdym groszem   Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość Wbrew obiegowym opiniom, pieniędzy nie jest dużo i - mimo kuszących propozycji - trzeba liczyć się z każdym groszem


 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Wtorek
  noc
  11°C Wtorek
  rano
  16°C Wtorek
  dzień
  17°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »