Sprzeciw sumienia, program duszpasterski, autonomia państwa i Kościoła oraz seminaria dla starszych kandydatów do kapłaństwa – to niektóre tematy 366. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Dwudniowe spotkanie rozpocznie się dziś przed południem w Warszawie.
O nowej ewangelizacji w polskiej rzeczywistości Kościoła mówić będzie bp Grzegorz Ryś, który przybliży także aktualny stan prawny ogólnopolskiego seminarium dla starszych kandydatów do święceń kapłańskich. Placówka taka rozpoczęła swoją pracę we wrześniu br. w Krakowie.
W kontekście zbliżających się wyborów samorządowych Episkopat określi też zasady uczestnictwa katolików w wyborach.
Ponadto biskupi wysłuchają informacji koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży o. Adama Żaka SJ, omówią program duszpasterski na rok 2014/2015 i zajmą się sprawami liturgicznymi, prawnymi i edukacyjnymi.
Program obrad przewiduje wystąpienie prof. Wojciecha Łączkowskiego na temat autonomii państwa i Kościoła oraz prób ingerencji państwa w sprawy Kościoła. "Rozbieżności zdań na temat kwestii materialnych można rozwiązać stosunkowo łatwo, zdecydowanie trudniejsze są zaś kontrowersje dotyczące kwestii aksjologicznych" – ocenia prawnik w rozmowie z KAI.
Spotkanie zakończy się w środę po południu.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.