Zaduszkowe obyczaje

Czymże jest płonąca lampa bez pamięci o przyszłości? Tylko pustym znakiem? Czy może rechotem zagłuszającym lęk przed bliżej nie znanym?

Celowo nie użyłem słów zwyczaje i tradycje. Bo te mają w sobie coś wzniosłego, świętego, mistycznego. Obyczaj zaś kojarzy się z czymś pospolitym, wypranym najczęściej ze znaczenia, symboliki. Do tej gry słów sprowokowała mnie akcja, zainicjowana przed kilkoma dniami na jednym z portali społecznościowych. „Nie dla ZNICZY! Modlitwa zamiast ZNICZA!” Jak każda tego typu inicjatywa ta również zyskała wielu zwolenników i przeciwników. Co zaś najważniejsze sprowokowała – przynajmniej kilka osób – do rzeczowej dyskusji.

O górze śmieci akcję ilustrującą pisał nie będę. Zrobiłem to w tym samym czasie przed kilku laty. Zdaje się z marnym odzewem. Co nie znaczy, że problem przestał istnieć. W dyskusji raczej chodziło o to, że znak zwielokrotniony traci na znaczeniu. A właściwie nawet nie o zwielokrotnienie chodzi, co o pozbawienie go kontekstu duchowego.

Rzeczywiście, pamiętam jedną taką parafię. Procesje niemalże biegających wielbłądów, objuczonych tonami opakowań, wyładowywanych przy kolejnych grobach, zupełnie ignorujących to, co działo się w otoczeniu. Ignorujących to momentami za delikatnie powiedziane.

Przecież o znak chodzi. Tak ktoś zauważył. Owszem, ale ten znak nie na pustkę wskazuje. Nie na pamięć nawet. A jeśli już nawet na pamięć, to nie sięgającą w przeszłość, lecz w przyszłość. Bo światło nie jest znakiem życia, które się skończyło. Takim jest lampa zgaszona. Zapalone światło to pamięć o przyszłości, o życiu trwającym, o czekającej pełni. Czymże jest zatem płonąca lampa bez pamięci o przyszłości? Tylko pustym znakiem? Czy może rechotem zagłuszającym lęk przed bliżej nie znanym, czy – jak woli wielu – lęk przed nieistnieniem w jakikolwiek inny sposób poza ludzką pamięcią. Więc może warto przy okazji zauważyć, że to nie ludzka pamięć lecz Bóg przedłuża istnienie. Pamięć Boga je podtrzymuje. Jak mawiali święci ojcowie – gdy Bóg zapomina człowiek przestaje istnieć.

Więc kwiaty – wyraz wdzięczności żywych dla żywych. I światło. Niekoniecznie znicz. Światło. Znak nadziei, że Bóg żywych tych, którzy żyją w naszej pamięci nie wymazał ze swojej pamięci. To dopiero byłby dramat. Znak zmartwychwstania. Znak życia nie mającego kresu.

To, co napisałem wyżej dla wierzącego powinno być czymś oczywistym. Widać nie jest, skoro tyle powierzchowności, a czasem wręcz elementarny brak kultury. Na te zjawiska można reagować w dwójnasób. Złością i agresją lub wychowaniem. Dlatego komentarz przypominający istotę zaduszkowego czasu.

Jeśli już przypominamy. Uroczystość Wszystkich Świętych jest świętem nakazanym. Czyli mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy świętej. To w niej urzeczywistnia się tu i teraz pamięć Boga i zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią. To ona jest prawdziwym świętych obcowaniem dla nas, pielgrzymujących na ziemi. To bez niej znak światła traci swój sens, kultura znaku staje się antykulturą.

Na koniec jedna myśl o wyznawcach dyni. Nie mam nic przeciw. Ale bardzo proszę… Jest tyle dni w roku, jest dzień psa, kota, zakochanych, księgowych… Znajdzie się wolny dzień i na dynię. Nie musicie zawłaszczać naszego święta. Bo to jest zawłaszczanie.


 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Marek Aureliusz
  30.10.2014 14:38
  To jest jak z fajerwerkami w Sylwestra ,tony śmieci ,huk , koszty ...ale pasuje , najgłupsze tłumaczenie , ale jest skuteczne.

  Ze zniczami jest podobnie, one pasują do szarości listopada, ocieplają a poza tym tradycja , czy nam się to podoba czy nie wielu z tych którzy staną nad grobami to już dzisiaj ochrzczeni ateiści [ niestety ]

  Moje osobiste zdanie, trzeba ZMIENIĆ WYMOWĘ TEGO SWIĘTA , to w gruncie rzeczy powinno być jedno z najradośniejszych świąt bo ...oni wygrali , tak , tak w Piśmie św. mówi się o stanięciu do zawodów w dobrej sprawie.

  To co deklasuje ateizm w tej sprawie to smutek przemijania , nieprzenikniony , nieunikniony dlaczego chrześcijanie tego nie wykorzystują tego do celów ewangelizacji ?

  Nasz Pan zmartwychwstał jako pierwszy a my , my po nim ,taka jest kolej rzeczy, dlaczego tego święta nie przenieść na drugi dzień po Wielkiej Nocy ? tak kwiaty tutaj są usprawiedliwione [ bardziej niż goździki na ósmego marca ] to naturalna kolej rzeczy ...to przemawia , chyba skutecznej niż słowa ... to radość...

  A pierwszy listopada byłby poświęcony tym co mają problemy w po innej stronie życia, światełko miłości która trwa , która nie zapomniała .

  Tak , ale....
  okazuje się ,ze to raczej niemożliwe , ewangelizacja to nic , wymowa świąt to nic ważna jest tradycja...
  i tutaj wróciliśmy do punktu wyjścia na tradycję nie ma silnych , nawet w Watykanie, nawet wśród profesorów teologii ...teologów wiary która powstała burząc tradycje ,
  ot jeden z wielu paradoksów.  Uwaga !
  teraz będę złośliwy , owi "dyniowcy" przy takim układzie świąt mogliby być ...użyteczni,

  jako przypomnienie o piekle .... taaak
  to jest okazuje się potrzebne ,papież teraz mówił o szatanie który nie jest fikcją więc niech nam pomagają...z własnej woli.
 • gut
  31.10.2014 13:13

  „Nie dla ZNICZY! Modlitwa zamiast ZNICZA!” Jak każda tego typu inicjatywa ta również zyskała wielu zwolenników i przeciwników. Tego typu inicjatywy przypominają mi przepychanki polityków w trakcie pogrzebów ważnych osobistości państwowych, tu ludzie cierpią ponieważ ktoś ich bliski zmarł, modlitwa za dusze zmarłego a tu jacyś politycy zrobili sobie pretekst, okazje aby się pokazać. I w tej akcji podobnie, tu dusze cierpią w czyśćcu, potrzebują naszej modlitwy, naszego miłosierdzia a tu ktoś robi awanturę... Pffff, jaka to dziecinada. :-/ Jak pisze Maria Simma od dusz czyśćcowych >palenie znicza< to nie jest tylko symbol ale i modlitwa! >Palenie świec< pomaga duszom czyśćcowym, dlatego, że - po pierwsze jest to akt pamięci i miłości, a po drugie dlatego, że świece są poświęcone i ich światło rozjaśnia mroki czyśćcowe.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Środa
  noc
  12°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  18°C Środa
  wieczór
  wiecej »