Na cmentarzu Rakowickim powstaje miejsce, gdzie można uczcić pamięć ofiar wojny w Ukrainie.
W Ukrainie hrobki, czyli dzień pamięci o zmarłych, według kalendarza juliańskiego przypada tydzień po Wielkanocy. Ukraińcy obchodzą je bardzo rodzinnie, gromadząc się na cmentarzach. Jednak wielu przybyłych do nas uchodźców to katolicy oraz mieszkańcy zachodnich regionów Ukrainy, gdzie kultywowane jest święto Wszystkich Świętych. Ze względu na trwającą wojnę w najbliższym czasie nie wrócą do kraju i nie będą mogli uczcić swoich bliskich zmarłych przy ich grobach.
Aby umożliwić zarówno im, jak i Polakom symboliczne uczczenie pamięci zwłaszcza tych, którzy stracili życie z rąk rosyjskiego agresora, na cmentarzu Rakowickim została wyznaczona kwatera, gdzie 1 i 2 listopada będzie można oddać im hołd.
Pomysł, który zrealizował Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie, to wynik inicjatywy oddolnej. Zwrócił się z nim do władz miasta Jakub Niewdana – młody artysta, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
– Przebywający wśród nas obywatele Ukrainy, z których duża część to uchodźcy wojenni, zobaczą rozświetlone cmentarze i gromadzące się w zadumie rodziny i znajomych. Ponieważ wielu z nich nie może pojechać na swoje nekropolie z powodu konfliktu, pomyślałem, że aby nie czuli się w tych dniach osamotnieni, warto stworzyć dla nich symboliczne miejsce, w którym mogliby uczcić pamięć swoich zmarłych. Także my moglibyśmy tam oddać hołd ofiarom wojny w Ukrainie. Cieszę się, że Kraków zareagował tak przychylnie, że ten pomysł staje się faktem i że będzie kolejnym elementem, który łączy różne tradycje i kultury – mówi artysta.
Kwatera nr CII znajduje się w części nekropolii na Rakowicach przy ul. Prandoty i zostanie odpowiednio oznakowana, również ukraińską flagą.
Chodzi o zawieszenie broni w Strefie Gazy i uwolnienie izraelskich zakładników.
W pierwszej grupie 127 zwolnionych miało być ok 50 dysydentów.
Temu służy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, bo jest zachętą do dialogu.