Burzę wywołała w Szwajcarii praca doktorska poświęcona dzwonkom noszonym przez krowy i możliwościom zastąpienia ich przez GPS. Autor pracy przekonuje, że dźwięk dzwonków i ich waga są szkodliwe dla zdrowia zwierząt, a krytycy zarzucają ignorowanie tradycji.
Reprezentujące rolników lobby w Radzie Narodowej (federalnym parlamencie) jest poruszone tym, że Politechnika Federalna w Zurychu miała tupet zająć się dzwonkami, które są uważane za nieodłączny element szwajcarskiego krajobrazu. Protest w tej sprawie podpisało ok. 30 deputowanych.
"Nie możemy zaakceptować takiego marnotrawstwa publicznych pieniędzy" - przekonywał deputowany prawicowej partii FDP-L z Fryburga, dyrektor Związku Rolników Jacques Bourgeois.Zarzucił także badaczom zupełną nieznajomość realiów, a także podważanie "naszych tradycji i zwyczajów".
Bourgeois argumentował również, że zakładanie nadajników GPS krowom jest "pomysłem kuriozalnym", bo jak w takim razie znaleźć zwierzę w regionach poza zasięgiem sygnału. A dzwonki mają umożliwić właścicielom znalezienia zwierzęcia zagubionego na alpejskich halach - przekonują przeciwnicy pomysłu.
W oficjalnej odpowiedzi, opublikowanej w czwartek, rząd - powołując się na zasadę wolności badań naukowych - oświadczył, że nie zamierza odnosić się do tematu kontrowersyjnej dysertacji. Władze przyznały jednak, że kwestia dzwonków jest od pewnego czasu przedmiotem debaty, a prowadzone badania przyczyniły się do tego, że Szwajcaria jest jednym z krajów, w których zwierzęta traktowane są najlepiej.
35-latek, który zaatakował bo był niezadowolony z przebiegu procesu leczenia, jest w rękach policji.
Prawo to utracił na mocy decyzji papieża Franciszka, podjętej w 2020.
"Jesteśmy w kontakcie z dostawcą usług w celu rozwiązania problemu" .
Opinia rzecznika TSUE w związku z pytanie sądu o status sędzi wybranej przez KRS po 2018 r.
Lider zwycięskich liberałów zapowiada współpracę z partnerami innymi niż USA.