Ponad 1300 nielegalnych imigrantów z Afryki przybyło w ciągu kilkunastu godzin na wybrzeża Włoch. Pomocy udzieliły im okręty włoskich sił zbrojnych i statki handlowe.
Około 400 imigrantów na wielkiej łodzi dryfującej w Cieśninie Sycylijskiej otrzymało pomoc od załogi włoskiego okrętu, który zabrał ich na pokład. Zostaną oni umieszczeni w ośrodku dla uchodźców koło miasta Ragusa na Sycylii.
W czwartek włoscy żołnierze i marynarze z dwóch statków handlowych pomogli ponad 900 imigrantom z Afryki płynącym w kierunku wybrzeży Sycylii. Na pokładzie włoskiego okrętu Etna, na który ich zabrano, jedna z imigrantek urodziła dziecko. Jednostka z uciekinierami wyruszyła do portu w Mesynie.
Oficjalnie z początkiem listopada włoskie siły zbrojne zakończyły operację patrolowania Morza Śródziemnego, w trakcie której zabierały na pokład nielegalnych imigrantów z łodzi i statków płynących z Afryki. Wydarzenia świątecznych dni potwierdzają jednak, jak się zauważa, że ta niezbędna pomoc ratowania uciekinierów z zagrożonych zatonięciem łodzi jest kontynuowana. Oficjalnie odpowiedzialność za tę akcję przejęła Unia Europejska, która rozpoczęła prowadzoną na znacznie mniejszą skalę operację Tryton.
Od początku roku 2014 na włoskie wybrzeża dotarło około 100 tysięcy nielegalnych imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.