6 stycznia, już po raz 7., mieszkańcy Warszawy pokłonią się Dziecięciu. Do Betlejemskiego żłóbka zaprowadzą ich po raz pierwszy rdzenni przedstawiciele trzech kontynentów - Azji, Afryki i Europy.
Na dwa dni przed Orszakiem Trzech Króli, Kacper, Melchior i Baltazar wyszli na ulice Starego Miasta. - Zapraszamy na rodzinne świętowanie Objawienia Pańskiego - mówili do przechodniów. Ale warszawiaków, tak jak mieszkańców innych części Polski, specjalnie do udziały w ulicznych jasełkach namawiać nie trzeba.
W ubiegłym roku Orszak Trzech Króli odbył się w blisko 190 miastach, a jego organizatorzy oszacowali, że wzięło w nim udział łącznie blisko 700 tys. Polaków. W tym roku liczba uczestników może przekroczyć 1 mln. Orszak przejdzie ulicami ponad 330 polskich miast i miejscowości, a także w kilkudziesięciu miejscach na świecie, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA, Ukrainie, Rumunii, Rwandzie i Ekwadorze.
- To święto wielkiej zgody, propozycja otwarta dla wszystkich: wierzących, poszukujących, przedstawicieli innych wyznań. Chcemy pokazać chrześcijaństwo życzliwe i radosne - mówi Maciej Marchewicz, prezes Fundacji Orszak Trzech Króli.
W tym roku kolorowy Orszak Trzech Króli przejdzie warszawskimi ulicami w dwóch miejscach: od pl. Zamkowego do pl. Piłsudskiego, a także - na Targówku. Centralny orszak wyruszy tradycyjnie o godz. 12 z pl. Zamkowego zaraz po modlitwie Anioł Pański pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Na trasie orszaku będzie można oglądać osiem scen przedstawiających wydarzenia opisane w Ewangelii: "Edykt cezara Augusta", "Dwór Heroda", "Gospodę", "Diabelskie igraszki", "Walkę dobrych aniołów ze złymi diabłami", "Szałas pasterzy", "Bramę do Nieba" i "Stajenkę". W ich przygotowanie włączyli się uczniowie i rodzice z 15 warszawskich szkół i przedszkoli, organizacje harcerskie, przyjaciele i znajomi.
Barwny orszak dwórek, rycerzy wojowników i mieszkańców stolicy po raz pierwszy poprowadzą rodowici przedstawiciele trzech kontynentów - Azji, Afryki i Europy. W tym roku azjatycki król wieziony będzie na specjalnej lektyce.
Tegoroczna trasa będzie nieco różniła się od poprzednich. Pochód dotrze do usytuowanej na pl. Piłsudskiego stajenki ul. Królewską. Tam wszyscy jego uczestnicy oddadzą pokłon Dzieciątku. Po raz pierwszy obok stajenki będą także "Giewont", "Szałas pasterzy" i "Brama do Nieba" ze specjalnie przygotowanym programem, który będzie można oglądać już od godz. 11.
O godz. 15 na pl. Piłsudskiego odbędzie się wspólne kolędowanie. Z kolej od godz. 16 na pl. Zamkowym będzie można zaśpiewać bożonarodzeniowe pieśni w obcych językach w ramach Międzynarodowego Koncertu Kolęd. Jak co roku, uczestnicy orszaku otrzymają korony i śpiewniki, a anioły dokonają "spisu ludności" przy pomocy orszakowych naklejek.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.