Dziękujemy wam, ocaleni

Zaplanowane na popołudnie oficjalne uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau poprzedziła Msza św. w intencji ofiar obozów, a także wszystkich osób, które były więźniami obozu.

Eucharystię, sprawowaną w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, koncelebrowali m.in. nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore, ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel, reprezentujący CDiM ks. dr Jan Nowak i ks. Manfred Deselaers, kapelan prezydencki ks. płk. Krzysztof Kacorzyk oraz kapłani parafii Oświęcimia.

Do grupy uczestniczących w modlitwie ponad 160 byłych więźniów i ich bliskich dołączył prezydent RP Bronisław Komorowski i przedstawiciele polskiego rządu.

- Stajemy przy ołtarzu - i u progu obozu Auschwitz-Birkenau - ze świadkami, z tymi nielicznymi, którzy przeżyli obóz więźniami tego obozu, i są jeszcze wśród nas: ocaleni. Jesteśmy im głęboko wdzięczni, że chcieli przybyć i że chcą spotkanie z tamtą przeszłością zacząć tu: w Centrum Dialogu i Modlitwy. Polecamy Bogu was tu obecnych. Obejmujemy naszą pamięcią i modlitwą przede wszystkim tych, którzy tu ponieśli śmierć. Chcemy modlić się za każdą i każdego, kto przeszedł przez ten obóz - mówił kard. Dziwisz.

Kard. Dziwisz podkreślił, że w ciągu minionych dziesięcioleci nazwa Auschwitz stała się symbolem nagromadzenia zła, brutalnej przemocy, pogardy wobec ludzi, przede wszystkim Żydów, ale także i Polaków, i innych narodowości.

Homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz
- Zatrważa fakt, że to miasto śmierci zostało zaplanowane, zorganizowane i wykonane, przy użyciu tych możliwości, z których człowiek współczesny jest dumny: nauki, techniki, inżynierii. W obliczu grozy śmierci wszyscy pytali, jak to było możliwe. To pytanie człowiek spontanicznie kieruje do Boga. Nie dziwi więc, że padają pytania: - Co na to Bóg? Gdzie był, gdy się to działo? - dodawał kard. - Jeśli spotykamy się przed ceremonią upamiętnienia ofiar obozu, to dlatego, że nie chcemy się poddać zwątpieniu i mimo wszystko wierzymy Bogu - w imię miłości. Wierzymy, że to jest droga i nadzieja dla człowieka. Bo Bóg śledzi postępowanie człowieka i jest przy nim nawet wtedy, gdy człowiek się oddala. Według słów proroka Bóg nie uchyla się od odpowiedzialności.

- Z Warszawy do Auschwitz przyjechałem 12 sierpnia 1944 roku, a opuściłem to miejsce 17 stycznia 1945 roku, w Marszu Śmierci. Zawędrowałem wtedy do Mauthausen. Dziś jestem tu i się modlę. To przecież obowiązek chrześcijanina, żeby modlić się za rodzinę. Więźniowie to tak samo jest moja rodzina. Trzeba pamiętać o tych, którzy tu stracili życie, bo oni wtedy żyją w naszej pamięci - mówił tuż po Mszy św. Stefan Sot, jeden z byłych więźniów.

Oficjalne uroczystości obchodów 70. rocznicy oswobodzenia KL Auschwitz-Birkenau, zaplanowane na godziny popołudniowe, poprzedziło także złożenie kwiatów pod Ścianą Straceń w byłym obozie Auschwitz I. Tam, przy wejściu głównym odsłonięta została również pamiątkowa tablica.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
-7°C Poniedziałek
noc
-10°C Poniedziałek
rano
-4°C Poniedziałek
dzień
-2°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »