Popyt na da Vinci i Botticellego

Galeria Uffizi i inne muzea we Florencji zostały zasypane prośbami o wypożyczenie najcenniejszych dzieł na ekspozycje towarzyszące światowej wystawie Expo w Mediolanie. Łącznie zwrócono się o udostępnienie 78 prac, wśród nich Leonarda da Vinci i Botticellego.

Włoskie media informując o długiej liście arcydzieł, o które zabiegają organizatorzy wystaw w Mediolanie, Monzy i Weronie, wyrażają opinię, że słynne florenckie galerie nie zgodzą się na to, aby ich ściany muzealne opustoszały na kilka miesięcy.

Wystawa Expo rozpoczyna się w stolicy Lombardii 1 maja, a zatem tuż przed sezonem letnim, gdy do Florencji przybywają turyści z całego świata, również po to, by zobaczyć słynne kolekcje dzieł sztuki. Nie mogą zatem, podkreśla się, oglądać pustych miejsc po wywiezionych na północ Włoch obrazach.

Dlatego przypuszcza się, że zrealizowana zostanie tylko część wniosków. Świadczy o tym pierwsza stanowcza odmowa. Dyrekcja Galerii Uffizi odmówiła już wypożyczenia w związku z Expo obrazu Leonarda da Vinci "Zwiastowanie". W sumie ta placówka, posiadająca jedną z najcenniejszych na świecie kolekcji dzieł sztuki, oblegana przez tysiące zwiedzających, otrzymała prośbę o zgodę na wysłanie do Mediolanu 28 prac. Są wśród nich dwa obrazy Botticellego oraz dzieła Giotta, Lucasa Cranacha Starszego i Rubensa, rysunki Leonarda da Vinci.

Wcześniej ministerstwo kultury, które musi zaakceptować taki czasowy transfer, nie zgodziło się na to, aby Galerię Uffizi opuścił obraz Botticellego "Narodziny Wenus". Zabiegało o niego muzeum w Turynie.

Minister kultury Dario Franceschini oświadczył wówczas, tłumacząc swą decyzję: "Turyści mogą obejrzeć Wenus we Florencji. Pociągiem z Mediolanu jest tylko pół godziny dłużej niż do Turynu".

Obecnie wszystkie wnioski są rozpatrywane. Media zastanawiają się zaś, czy także w innych przypadkach minister powtórzy swą argumentację.

Florencka Galeria Palatina została poproszona o "Portret Hipolita" Tycjana, a Galeria Akademii o trzy prace Giotta.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • sorcier
  18.02.2015 17:28
  sorcier
  Zgadzam się z włoskim ministrem, należy oglądać we Florencji (przy okazji samą Folrencję). Rzeczywiście Pendolino pokonuje trasę z Mediolanu do Florencji w półtorej godziny, a bilety często są w promocji i tylko w samej Galerii Uffizi panuje straszny bałagan organizacyjny, a na bilety czeka się godzinami, bo ewidentnie daje się zarabiać "konikom" (podobnie jest ze wstępem).
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  4°C Piątek
  rano
  4°C Piątek
  dzień
  6°C Piątek
  wieczór
  4°C Sobota
  noc
  wiecej »