O tym, w jaki sposób zmienić województwo śląskie i zachodnią część regionu małopolskiego, dyskutowano podczas nadzwyczajnego spotkania Rady Konsultacyjnej Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
Na wtorkowym spotkaniu obecni byli także Jakub Jaworowski, przewodniczący Międzyresortowego Zespołu ds. wzmocnienia potencjału przemysłowego Śląska i Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, oraz Waldemar Sługocki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.
Zaproszeni goście dyskutowali o czterech głównych filarach rozwoju gospodarczego regionu: innowacyjnej gospodarce, polityce rozwojowej dla mieszkańców Śląska, rozwoju przestrzeni miejskiej i znaczeniu samorządu gospodarczego.
- Powinniśmy stworzyć katalog priorytetów dla naszego regionu. Przede wszystkim należy pokazać, jakie korzyści nie tylko dla Śląska, ale i dla całej Polski przyniesie dany projekt - apelował Piotr Litwa, wojewoda śląski. Jako przykład podał budowę dróg A1 i E69. - Bez drogi E69 nie ma szans, by dobrze handlować ze Słowacją. Obecnie ten kraj jest na 11. miejscu w naszym handlu. Gdyby była droga, korzyści byłyby zarówno dla strony polskiej, jak i słowackiej - przekonywał.
- Aby zmiany nastąpiły, musimy na wielu płaszczyznach rozmawiać z ludźmi. Trzeba przekonać społeczeństwo, że zmiany są potrzebne i przyniosą korzyści - mówił Waldemar Sługocki.
Minister Jaworski przypominał, że zmiany muszą nastąpić w trzech fazach. - Najpierw musimy zarządzić zmiany, przyjąć program naprawy górnictwa. Musimy liczyć się z tym, że w tym okresie pracę stracą głównie kobiety zatrudnione w górnictwie. To dla nich będzie trzeba znaleźć nowe stanowiska. W następnym okresie trzeba będzie zacieśnić współpracę między rządem a samorządami. Tylko razem będziemy mogli w pełni wykorzystać przyznawane nam przez Unię Europejską dofinansowania. W fazie długoterminowej musimy zmienić prawo, aby wprowadzić zmiany dla gospodarki.
Ministrowie przybyli do Regionalnej Izby Handlowej w Katowicach w związku z apelem Rady Konsultacyjnej skierowanym do premier Ewy Kopacz, aby radę włączyć w prace Międzyresortowego Zespołu ds. wzmocnienia potencjału przemysłowego Śląska.
Rada Konsultacyjna to organ doradczo-konsultacyjny Regionalnej Izby Handlowej w Katowicach. Jej głównym zadaniem jest przygotowanie stanowisk i opinii w najważniejszych sprawach dotyczących regionu. W jej skład wchodzą przedstawiciele świata nauki (m.in. rektorzy śląskich uczelni), biznesu i samorządu gospodarczego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.