Księża z W. Brytanii chcą jasnej deklaracji

„Domagamy się jasnej i niepodważalnej deklaracji o małżeństwie i rodzinie. I tego, by doktryna i duszpasterska praktyka pozostały w harmonii”- pisze 500 duchownych.

Jak donosi włoski portal Vatican Insider, do Rzymu dotarł list sygnowany przez ponad pół tysiąca katolickich księży z Wysp Brytyjskich. Adresatem listu są ojcowie synodalni, którzy jesienią tego roku ponownie zgromadzą się nad Tybrem, by debatować nad sytuacją i problemami małżeństw i rodzin.

„Oczekujemy, a nawet domagamy się ze stanowczością, by doktryna i duszpasterska praktyka pozostały w kwestii małżeństwa w syntonii, harmonii” – piszą księża. „Chcemy jasnej i niepodważalnej w tej mierze deklaracji” ojców synodalnych, „deklaracji, która z całą stanowczością podtrzyma dotychczasowe nauczanie Kościoła o istocie małżeństwa”.    

„Jako katoliccy księża i duchowni pragniemy potwierdzić po raz kolejny naszą niezłomną i trwałą wierność tradycyjnej doktrynie, dotyczącej małżeństwa i znaczenia ludzkiej seksualności opartej w całości na Słowie Boga oraz nauczaniu obecnym w Kościele od dwóch tysięcy lat” – podkreślają brytyjscy księża.

Jak komentuje „Catholic Herald”, apel ten jest bezprecedensowy w historii Kościoła na Wyspach. Ton listu, kierowanego do Synodu i także do samego papieża Franciszka, jest jednoznaczny i twardy. Wyczuwa się w nim napięcie, jakie unosi się nad całym Kościołem.

„Podkreślamy, jak ważne jest utrzymanie dotychczasowej dyscypliny w Kościele, dotyczącej udzielania sakramentów oraz że ta doktryna i idąca za nią praktyka powinny, a nawet muszą, pozostać nienaruszalne i trwać w harmonii”. 

Wśród sygnatariuszy listu są także nazwiska najbardziej znanych teologów z Wielkiej Brytanii, jak Aidan Nichols i John Saward, oraz naukowcy duchowni z Oxfordu, jak Andrew Pinsent oraz szanowani prałaci, jak Robert Billing, Tim Finigan i Julian Large.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
27°C Sobota
noc
22°C Sobota
rano
26°C Sobota
dzień
27°C Sobota
wieczór
wiecej »