Walka z szerzącą się korupcją, powstrzymanie islamskiego fundamentalizmu oraz troska o pokojowe współistnienie różnych religii – na takie najpilniejsze wyzwania stojące przed nowym prezydentem Nigerii wskazuje arcybiskup stołecznej Abudży.
Kard. John Onaiyekan podkreśla, że duża frekwencja wyborcza w 36 stanach dowodzi, iż ludzie pragną zmian, a przede wszystkim chcą żyć w pokoju i bezpieczeństwie. Międzynarodowi obserwatorzy ocenili pozytywnie przebieg dwudniowych wyborów prezydenckich i parlamentarnych w Nigerii mimo problemów technicznych, protestów i aktów przemocy, do jakich doszło na północnych terenach kraju, wciąż kontrolowanych przez fundamentalistów z Boko Haram. Islamiści zabili ponad 40 osób.
„Na tym terenie ludzie nie mogą spokojnie wrócić do domów, brakuje bezpieczeństwa – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Onaiyekan. – Zresztą w wielu miejscach tych domów po prostu nie ma, zostały zniszczone. Ludzie obawiają się o swój los, ponieważ terroryści z Boko Haram wciąż są jeszcze aktywni. Tak jest m.in. na terenie dwóch naszych diecezji: Maiduguri i Yole. Straty są tam ogromne. Zniszczone zostały kościoły, klasztory, ośrodki pomocy medycznej, budynki parafialne i szkoły. Nowy prezydent musi stawić czoło najpilniejszym problemom w kraju. Przede wszystkim chodzi o przywrócenie bezpieczeństwa, walkę z korupcją i integrację społeczną różnych grup etnicznych i religijnych”.
„Jak na Nigerię, która długi czas boryka się z problemem fundamentalizmu islamskiego, wybory przebiegły w sposób pokojowy. Ataki, które miały miejsce, były ze strony Boko Haram desperacką próbą pokazania, że to ugrupowanie ma jeszcze coś do powiedzenia. Jednak ostatnie zmasowane działania wojsk rządowych doprowadziły do odzyskania spod ich kontroli znacznych obszarów na północy kraju” – podkreśla ks. Patrick Tor Alumuku. Wskazuje zarazem, że mieszkańcy tego najludniejszego kraju Afryki liczą, iż nowy rząd będzie bardziej inwestował w rozwój kraju, a nie tylko prowadził rabunkową gospodarkę bogactwami mineralnych, z których zyski trafiają głównie do prywatnych kieszeni.
Wybory szefa państwa w Nigerii oceniane są jako najważniejsze wydarzenie polityczne obecnego roku na kontynencie afrykańskim. Trwa jeszcze liczenie głosów. O władzę ubiegają się obecny prezydent chrześcijanin Goodluck Jonathan i muzułmanin Muhammadu Buhari.
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.
W roku 2023 USAID wydała 72 mld dolarów na pomoc międzynarodową.
Nic złego w polskiej gospodarce się nie dzieje - uważa jednak specjalista.
Kanada powinna zostać naszym 51. stanem, wtedy nie będzie ceł - stwierdził Donald Trump.
Podróżni zamówili także 169 tys. jajecznic, 177 tys. kotletów schabowych.