Skala ubóstwa w Polsce i sposoby pomagania najuboższym Polakom przez Kościół i państwo będzie głównym tematem czerwcowego zebrania plenarnego Episkopatu – poinformował KAI bp Artur Miziński.
Choć nie ma jeszcze potwierdzenia czy Ojciec Święty przybędzie w przyszłym roku tylko do Krakowa na spotkanie z młodymi świata czy odwiedzi też inne miejsca, to jednak przygotowania trwają w całym kraju, bo, jak powiedział KAI bp Artur Miziński, sekretarz Episkopatu, spodziewana jest obecność w Polsce ponad 2 milionów pielgrzymów.
Podczas obrad biskupi wysłuchają relacji z pracy specjalnie powołanych przed pielgrzymką komitetów: kościelnego i rządowego. W Kancelarii Premiera odbyły się już dwa spotkania grupy rządowo-kościelnej, ostatnie miało miejsce 28 kwietnia. Te spotkania poprzedziły prace trzech zespołów roboczych. Tzw. zespół krakowski odpowiada za przygotowanie pobytu młodych i spotkanie z Ojcem Świętym w Krakowie.
– Tu wykonana jest już ogromna praca i wszystko idzie w jak najlepszym porządku – zapewnia bp Miziński. Podkreśla, że spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie jest wydarzeniem pewnym i potwierdzonym ze strony Stolicy Apostolskiej, ale grupy robocze przygotowują również inne miejsca, które być może Ojciec Święty odwiedzi. Ostateczna odpowiedź z Watykanu spodziewana jest w czerwcu.
– Wszyscy są w wielkiej gotowości i robimy wszystko, by do tego wydarzenia przygotować się jak najlepiej – stwierdził Sekretarz Generalny KEP.
Przypomniał także, że wizyta papieża w Polsce ma również charakter państwowy i dlatego konieczne jest spełnienie wszystkich wymogów, a zwłaszcza zapewnienie bezpieczeństwa, należnych przywódcy innego państwa.
Ważnym aspektem przygotowań do Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie jest także praca zespołu medialnego, który tworzą przedstawiciele Katolickiej Agencji Informacyjnej i Polskiej Agencji Prasowej. – Spodziewamy się obecności ok. 5 tys. dziennikarzy, reporterów z całego świata, już niebawem rozpocznie się przyjmowanie zgłoszeń do akredytacji – powiedział KAI bp Miziński.
Sekretarz Episkopatu podkreśla, że czas przygotowania do spotkania młodych z całego świata powinien być dla Polaków czasem mobilizacji. – Oni przybędą do naszego kraju z pewnym wyobrażeniem naszej wiary widzianym przez pryzmat św. Jana Pawła II, wielu będzie pewnie zaskoczonych tym, co zobaczą, mam nadzieję, że pozytywnie – twierdzi bp Miziński. Dodaje, że to będzie czas konfrontacji czy rzeczywiście jesteśmy narodem wierzącym czy tylko mobilizującym się na pewne wydarzenia religijne.
– Bardzo ważne jest to jak zostaną przyjęci w naszych rodzinach, parafiach, diecezjanach. Oby to było piękne doświadczenie – podkreśla sekretarz Episkopatu.
Ubóstwo tematem czerwcowych obrad KEP
Jednym z tematów obrad było przygotowanie programu czerwcowego zebrania plenarnego KEP, które poświęcone będzie ubóstwu w Polsce oraz sposobom pomagania najuboższym Polakom przez Kościół i państwo. Głos zabiorą wówczas naukowcy z kilku ośrodków uniwersyteckich. Przedstawią oni najnowsze dane dotyczące skali ubóstwa, zaprezentują konkretne formy pomocy podejmowane zarówno przez Kościół jak i przez państwo oraz wskażą możliwe środki zaradcze.
Sekretarz generalny KEP podkreślił, że ubóstwo jest zjawiskiem alarmującym, bowiem liczba Polaków żyjących w warunkach socjalnego minimum wciąż wzrasta. "Ten temat jest bardzo ważny w kontekście przygotowania do Roku Miłosierdzia" – wskazał bp Miziński w rozmowie z KAI. Zwrócił uwagę, że inicjatywa papieża Franciszka zbiega się w czasie z obchodzoną w tym roku 25. rocznicą działalności Caritas w naszym kraju. Zdaniem bp. Mizińskiego określenie stanu ubóstwa, jego przyczyn i działań Kościoła i państwa na rzecz zapobieganiu temu zjawisku jest czymś bardzo istotnym. "Chodzi o to, abyśmy czuli się jedną rodziną dzieci Bożych, które są wrażliwe i mają otwarte serce na potrzeby bliźniego" – podkreślił sekretarz KEP.
Bp Miziński podkreślił też, że spotkaniu biskupów na Jasnej Górze w uroczystość Królowej Polski towarzyszy szczególna modlitwa za Ojczyznę, zwłaszcza teraz, przed wyborami prezydenckim. Zaznaczył, że troska o kształt życia, także w wymiarze społecznym, politycznym i gospodarczym jest obowiązkiem każdego obywatela jest. Dodał, że wiara nie jest czymś dodanym do tej rzeczywistości, czymś w rodzaju świątecznego ubrania, bowiem codzienność powinna być przesiąknięta wiarą.
"Dlatego jesteśmy tutaj, aby modlić się u tronu naszej Matki, Pani i Królowej Jasnogórskiej o to, aby kształt naszej polskiej codzienności był zgodny z nauką Jej Syna, naszego Pana Jezusa Chrystusa" – powiedział sekretarz generalny KEP.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.