Osobliwą inwencją artystyczną wykazali się na tegorocznym Biennale w Wenecji Islandczycy. W ramach swego pawilonu postanowili zamienić kościół w meczet. Do listopada Wenecja ma zatem swój pierwszy meczet w kościele Matki Bożej Miłosierdzia.
Inicjatywa ta z entuzjazmem została przyjęta przez przewodniczącego islamskiej wspólnoty w tym mieście Mohameda Amin Al Ahdadba. Jego zdaniem gest ten uczyni więcej niż sto konferencji o dialogu kultur. Podobnego zdania jest islandzki minister edukacji Illugi Gunnarson. Przemiana kościoła w meczet ma jego zdaniem być zachętą do dialogu oraz przesłaniem przeciwko islamofobii.
Problem w tym, że w tym wypadku Islandia zaproponowała „dialog” w stylu Państwa Islamskiego. Meczet w katolickiej świątyni urządzono bowiem bez pozwolenia czy wręcz wbrew woli Kościoła. Budynek ten od 42 lat jest własnością prywatną, jednakże nadal pozostaje kościołem i każde użycie go do celów innych niż kult katolicki wymaga zgody władz kościelnych. Organizatorzy Biennale poprosili diecezję o udostępnienie na potrzeby meczetu innych świątyń i nie otrzymali na to zgody. Z kościołem Matki Bożej Miłosierdzia postąpili jak islamiści.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.