Prezydent Bronisław Komorowski jest zdania, że pomysł wprowadzenia możliwości odpisania 1 proc. podatku na rzecz partii politycznych, jako uzupełnienie obecnego systemu finansowania partii, jest wart rozważenia.
Komorowski wziął w środę udział w kolejnej edycji Forum Debaty Publicznej. Dyskusja dotyczyła finansowania działalności politycznej w Polsce. Debata związana jest z jednym z trzech pytań z zaproponowanego przez prezydenta referendum, które odbędzie się 6 września - dotyczy ono finansowania partii politycznych z budżetu państwa.
Prezydent ocenił, że jest problem "braku akceptacji społecznej" dla obecnego systemu finansowania partii". Jest więc problem, co zrobić, by albo zmienić postawę społeczną niechęci do partyjności, jako zjawiska, a także do finansowania czegoś, czego się nie lubi - mówił Komorowski.
W jego ocenie, jedną ze słabości polskiego życia partyjnego jest brak zaplecza merytorycznego. "Być może w ramach zmiany systemu finansowania partii warto szukać mechanizmu, który by na partiach to wymuszał lub zachęcał do budowania zaplecza merytorycznego" - stwierdził prezydent.
Zaznaczył, że było jego pomysłem, by po majowych wyborach prezydenckich pracować nad zmianami w finansowaniu partii, tak aby częściowo oprzeć je o finansowanie z odpisu 1 proc. podatku.
Według Komorowskiego, to nie musi być zamiast dotychczasowego systemu, ale może stanowić szansę na zwiększenie więzi między obywatelami a partiami. Tak - dodał - aby partie bardziej starały się o pozyskiwanie środków, które byłyby pod kontrolą urzędu skarbowego.
Zdaniem prezydenta, warto to rozważyć jako element uzupełnienia systemu finansowania partii politycznych. Komorowski zaznaczył, że wyniki wrześniowego referendum powinny być wskazówką, w którą stronę można pójść w kwestii finansowania działania partii politycznych.
Pytanie w referendum - zaznaczył prezydent - nie dotyczy tego, czy jest się za, czy przeciw finansowaniu partii politycznych z budżetu, ale jest w sprawie ewentualnej zmiany dotychczasowego sposobu ich finansowania. By spróbować uczynić ten system lepszym, także z punktu widzenia akceptacji społecznej - dodał Komorowski.
Zaznaczył, że z wielu badań wynika, iż "nie jest dobrze jeśli chodzi o poziom akceptacji dla obecnego systemu finansowania partii z budżetu". "Jednym z elementów budowania akceptacji dla systemu demokratycznego jest także budowanie przeświadczenia obywateli, że pieniądze, które są przeznaczane na partie, są wydawane prawidłowo, zgodnie ze społecznymi oczekiwaniami" - powiedział Komorowski.
Przekonywał, że warto szukać lepszych rozwiązań, "opartych o lepsze wzorce i inne doświadczenia".
Nasza sonda: Czy 1-procentowy odpis podatkowy na partie polityczne to dobry pomysł?
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.