Egzekucję na niepełnoletnich chłopcach przeprowadzili w Syrii dżihadyści z Państwa Islamskiego.
Dżihadyści z Państwa Islamskiego po raz kolejny dokonali egzekucji na dzieciach. W lutym 2015 r. Komitet Praw Dziecka ONZ informował o "kilku przypadkach egzekucji dzieci: ścinania, krzyżowania i palenia żywcem”. Według ustaleń Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, które powołuje się na swoich informatorów w terenie, w czerwcu dżihadyści ukrzyżowali w Syrii dwóch chłopców za nieprzestrzeganie postu w czasie ramadanu.
Do egzekucji doszło najprawdopodobniej w połowie czerwca we wschodniej Syrii, w mieście al-Majadin w prowincji Dajr az-Zaur. Zwłoki dzieci zostały po egzekucji wystawione w centrum miasta na widok publiczny. Jak podaje dziennik "Independent" to mieszkańcy al-Majadin poinformowali obserwatorium, że chłopcy zostali ukrzyżowani w pobliżu budynku tzw. policji religijnej Państwa Islamskiego.
Na ich szyjach powieszono tabliczki z tekstem mówiącym o tym, że chłopcy nie uszanowali ramadanu. Miało być tam napisane, że nie przestrzegali postu "bez żadnego religijnego usprawiedliwienia". Najprawdopodobniej ktoś zobaczył, że spożywają posiłek w czasie świętego miesiąca, kiedy to muzułmanie poszczą od wschodu do zachodu słońca
Jak wyjaśnił przedstawiciel Muzułmańskiej Rady Wielkiej Brytanii w rozmowie z dziennikiem "Independent" dzieci nie są zobowiązane do tak radykalnego postu. Podobnie jak kobiety w ciąży, starsi i ludzie w podróży nie są zobowiązane do tego, aby przestrzegać wymagań ramadanu, które obejmują powstrzymywanie się od jedzenia, picia oraz stosunków seksualnych od wschodu do zachodu słońca.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.