W wywiadzie udzielonym KAI abp Mieczysław Mokrzycki, drugi papieski sekretarz,
który dziś posługuje na Ukrainie, podkreślił, że sądził, iż nie podoła
obowiązkom.
KAI: Były też jakieś inne postaci, z którymi Ojciec Święty chętnie się spotykał?
- Ojciec Święty miał sentyment i darzył wielkim szacunkiem prezydenta Lecha Wałęsę. Zawsze podkreślał, że ten człowiek wiele zrobił dla Polski.
KAI: Czy pamięta Ksiądz Arcybiskup swój pierwszy dzień jako sekretarza papieskiego? Czy pokrywało się to z wyobrażeniami Księdza Arcybiskupa o tej pracy?
- Bałem się pracy z Ojcem Świętym, wiedziałem bowiem, że będę się stykał z wielkimi rzeczami. Nie skończyłem szkoły dyplomatycznej, pewne rzeczy administracyjne były mi obce. Bałem się, że nie podołam obowiązkom albo nie zrozumiem jakiś procesów. Kiedy jednak musiałem coś zreferować lub przedstawić Janowi Pawłowi II, był zawsze spokojny i bezpośredni.
KAI: Ile czasu upłynęło od momentu, kiedy Ksiądz Arcybiskup dowiedział się o nominacji do czasu, kiedy objął funkcję?
- Dość dużo. Miałem rozpocząć w styczniu, a zacząłem dopiero 21 lutego 1996 r. Stało się tak, gdyż mój poprzednik bardzo długo wyprowadzał się z mieszkania w Pałacu Apostolskim.
KAI: Czy wcześniej mieliście jakiś kontakt? Czy pomagał Księdzu Arcybiskupowi w przejęciu obowiązków?
- Nie. W tę pracę biurową wprowadził mnie kard. Stanisław Dziwisz.
KAI: Jako metropolita lwowski obrządku łacińskiego jest Ksiądz Arcybiskup następcą kard. Mariana Jaworskiego. Jego i Papieża łączyła bliska przyjaźń, był ksiądz świadkiem ich bliskich więzi...
- Abp Jaworski był kapłanem archidiecezji lwowskiej. Poprzedni arcybiskup Lwowa, abp Eugeniusz Baziak, był potem administratorem apostolskim w Krakowie. Tak też już przez osobę abp. Baziaka ks. Karol Wojtyła w jakimś sensie związał się ze Lwowem. Ponadto kard. Jaworski podobnie jak abp Wojtyła był filozofem i między nimi na polu naukowym wywiązała się przyjaźń.
KAI: Kard. Jaworski zawsze miał dostęp do papieża?
- Myślę, że ta więź umocniła się potem przez cierpienie i przez wypadek kard. Jaworskiego.
KAI: Kim jest Jan Paweł II dla Ukraińców?
- Cała Ukraina ma wielki szacunek dla Jana Pawła II. Jest on dla Ukraińców symbolem jedności, pokoju, wolności religijnej i niezależności narodowej.
KAI: Jan Paweł II zrobił również wiele dla pojednania naszych narodów…
- To dzięki Ojcu Świętemu i „Solidarności” upadła żelazna kurtyna. Wiele państw, które należały do Związku Radzieckiego, odzyskało wolność. W tych krajach Ojciec Święty odtworzył struktury Kościoła rzymskokatolickiego i greckokatolickiego. I dlatego też narody te darzą Jana Pawła II niezwykłym szacunkiem.
KAI: Zapewne porównuje Ksiądz Arcybiskup Jana Pawła II i Benedykta XVI?
- Są to dwie różne osobowości i dwa różne charyzmaty sprawowania papieskiej posługi. Ponadto Jan Paweł II miał więcej czasu, aby ugruntować oblicze swojego pontyfikatu. Natomiast Benedykt XVI jest bardziej człowiekiem skromnym i nieśmiałym, ale też wielkim teologiem. Jak widzimy, jest przez miliony wiernych lubiany i akceptowany.
Rafał Łączny i Krzysztof Tomasik / ju.
«« |
« |
1
|
2
|
3
|
» | »»