Wlk. Brytania: Ponad polowa chrześcijan czuje się dyskryminowana

Ponad połowa brytyjskich chrześcijan czuje się dyskryminowana ze względu na swoją wiarę - głoszą wyniki najnowszego sondażu wykonanego na zlecenie gazety "The Sunday Telegraph". Wyznawcy Chrystusa doświadczają różnych form prześladowania - od braku awansu i utraty pracy po kpiny ze strony rodziny, znajomych i sąsiadów.

Wyniki sondażu sugerują, iż na wyspach rośnie wrogość w stosunku do religii. Niemal 75 proc. respondentów uważa, że ich sytuacja społeczna pogorszyła się w przeciągu ostatnich 20 lat. Zgodnie z rządowymi wytycznymi mającymi na celu strzeżenie równości społecznej, każda próba „ewangelizowania” w miejscu pracy może zostać uznana za wykroczenie. Niewierzący lub wyznawca innej religii mogliby bowiem uznać, że narusza się ich wolność przekonań. Ponadto nie wolno upowszechniać religii w instytucjach finansowanych z budżetu państwa. Spośród ankietowanych 44 proc. stało się obiektem kpin ze strony znajomych czy sąsiadów, zaś 19 proc. z powodu wiary jest ignorowanych lub wykluczanych ze swojego środowiska. Fakt ten jest szczególnie uderzający w przypadku osób (10 proc. badanych), które ze względu na religię zostały odrzucone przez rodzinę. Natomiast 5 proc. chrześcijan doświadcza różnych form dyskryminacji w pracy: braku awansu, reprymend i zwolnień. Anand Roe, 71-letni pielęgniarz w Leicester, stracił pracę, gdyż poradził jednej z pacjentek, by dla uniknięcia stresu przed występem w szpitalnym teatrzyku udała się do kościoła. Caroline Petrie, członkinię wspólnoty ewangelikalnej i matkę dwójki dzieci, zawieszono w grudniu ub.r. po tym, jak zaproponowała jednej z pacjentek, że będzie się za nią modlić. Po wygraniu procesu kobieta powróciła w lutym do pracy. Wobec innej pielęgniarki – Helen Slatter – rozpoczęto natomiast postępowanie dyscyplinarne za noszenie na szyi krzyżyka. Badanie przeprowadzono w dniach 21 kwietnia – 1 maja na 512 członkach różnych Kościołów chrześcijańskich.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  14°C Wtorek
  rano
  20°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  17°C Środa
  noc
  wiecej »