Rozpoczęta w piątek w Pradze pięciodniowa międzynarodowa konferencja na temat losu majątku ofiar holokaustu ma przyczynić się do walki z antysemickimi nastrojami w Europie - oświadczył dziennikarzom przed uroczystym otwarciem obrad czeski minister do spraw europejskich Sztefan Fuele.
Dodał, że konferencja ma się również przyczynić do zwrócenia majątku, który Żydzi utracili podczas drugiej wojny światowej.
"Jest to ostatnia szansa, która może podkreślić niezwykłą pilność, z jaką sprawy powinny zostać uregulowane, gdyż w przeciwnym razie może być na to zbyt późno" - powiedział szef delegacji USA, były wiceminister skarbu Stuart Eizenstat.
Czeski rząd zorganizował konferencję jako końcowe przedsięwzięcie swego półrocznego rotacyjnego przewodnictwa Unii Europejskiej. W poniedziałek przedstawiciele czeskiego przewodnictwa i Komisji Europejskiej podpiszą wspólne oświadczenie, chcąc w ten sposób wesprzeć w państwach członkowskich UE nauczanie na temat holokaustu, opiekę społeczną nad jego ofiarami i troskę o miejsca pamięci zagłady Żydów.
Msze żałobne za papieża Franciszka odbywają się w Watykanie codziennie do niedzieli.
Odbędą się one 2 i 3 maja w Zwierkach k. Zabłudowa (Podlaskie).
Według władz w Kijowie Ukraina posiada około 5 proc. światowych "zasobów surowców krytycznych".
Abp Zieliński jest, licząc od biskupa Jordana, 98. biskupem najstarszej diecezji w Polsce.
Równolegle Kinszasa negocjuje z USA umowę "minerały za bezpieczeństwo".
To sygnał dla Rosji, że USA są zobowiązane na rzecz pokoju opartego o wolną i suwerenną Ukrainę.
Budowniczy kościoła w Nowej Hucie, nękany przez władze, urząd bezpieczeństwa, milicję.
Od początku wojny zginęło już ponad 52,4 tys. Palestyńczyków.