Rozpoczęta w piątek w Pradze pięciodniowa międzynarodowa konferencja na temat losu majątku ofiar holokaustu ma przyczynić się do walki z antysemickimi nastrojami w Europie - oświadczył dziennikarzom przed uroczystym otwarciem obrad czeski minister do spraw europejskich Sztefan Fuele.
Dodał, że konferencja ma się również przyczynić do zwrócenia majątku, który Żydzi utracili podczas drugiej wojny światowej.
"Jest to ostatnia szansa, która może podkreślić niezwykłą pilność, z jaką sprawy powinny zostać uregulowane, gdyż w przeciwnym razie może być na to zbyt późno" - powiedział szef delegacji USA, były wiceminister skarbu Stuart Eizenstat.
Czeski rząd zorganizował konferencję jako końcowe przedsięwzięcie swego półrocznego rotacyjnego przewodnictwa Unii Europejskiej. W poniedziałek przedstawiciele czeskiego przewodnictwa i Komisji Europejskiej podpiszą wspólne oświadczenie, chcąc w ten sposób wesprzeć w państwach członkowskich UE nauczanie na temat holokaustu, opiekę społeczną nad jego ofiarami i troskę o miejsca pamięci zagłady Żydów.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.