Od początku wojny zginęło już ponad 52,4 tys. Palestyńczyków.
W ciągu ostatniej doby w izraelskich atakach na Strefę Gazy zginęło 35 osób - podało w środę ministerstwo zdrowia tego terytorium. Od 18 marca, gdy Izrael wznowił wojnę, zabito ponad 2,3 tys. Palestyńczyków, a od początku wojny zginęło ich ponad 52,4 tys. - dodał kontrolowany przez Hamas urząd.
W uderzeniach przeprowadzonych w środę rano na trzy budynki mieszkalne w Nusajracie w środkowej części Strefy Gazy zginęło co najmniej 12 osób, w tym troje dzieci - poinformowała agencja AP, powołując się na lokalne źródła medyczne.
Izrael wznowił walki, przerywając trwający niespełna dwa miesiące rozejm. Jeszcze przed nową kampanią odciął dostawy pomocy i elektryczności, co zdaniem organizacji pomocowych pogłębiło i tak tragiczną sytuację humanitarną.
Media alarmują, że Palestyńczykom znów grozi głód, a placówkom medycznym brakuje materiałów i leków. Większość organizacji pomocowych musiała ograniczyć lub zawiesić swoją działalność. O zniesienie izraelskiej blokady i wpuszczenie pomocy apelowały m.in. ONZ, Francja, Niemcy i Wielka Brytania.
Rząd Izraela podkreśla, że jego działania są wymierzone w Hamas, który grabi pomoc i odsprzedaje ją z zyskiem, finansując w ten sposób swoją terrorystyczną działalność.
Władze w Jerozolimie podkreślają też, że wznowiły walki, ponieważ Hamas nie chce zgodzić się na przedłużenie rozejmu i uwolnienie wciąż przetrzymywanych zakładników. Palestyńskie ugrupowanie deklaruje, że jest gotowe na porozumienie, ale musi ono gwarantować zakończenie wojny, jak przewidywała pierwotna umowa.
Pośredniczące w negocjacjach Egipt i Katar podejmują kolejne wysiłki, by wynegocjować przedłużenie rozejmu. Żadna ze stron nie potwierdziła na razie pojawiających się ostatnio w mediach informacji o pewnym postępie w rozmowach.
Wojna w Strefie Gazy trwa od 7 października 2023 r., gdy Hamas zaatakował południe Izraela, zabijając około 1200 osób i uprowadzając 251. Izraelska armia uważa, że w niewoli pozostaje 24 zakładników i przetrzymywane są ciała 35 porwanych.
***
Wśród Palestyńczyków krążą wiadomości podżegające do podpaleń lasów i żydowskich domów w Izraelu i na Zachodnim Brzegu - poinformował dziennik "Jerusalem Post". Izrael walczy z dużymi pożarami lasów. Ewakuowano tysiące ludzi, zamknięto drogi i koleje, odwołano obchody Dnia Niepodległości.
Dotychczas aresztowano trzy osoby podejrzewane o podpalenia w okolicach Jerozolimy - podał w środę "Jerusalem Post". Według portalu Times of Israel jednym z zatrzymanych jest mieszkaniec Jerozolimy Wschodniej. Portal dodał, że w śledztwo w sprawie podpaleń zaangażowała się służba bezpieczeństwa Szin Bet.
Istnieją podejrzenia, że fala pożarów mogła być wywołana działalnością terrorystyczną - twierdzi portal Media Line, powołując się na źródła w izraelskich siłach bezpieczeństwa.
Różne media informują o rozpowszechnianych wśród Palestyńczyków w mediach społecznościowych apelach podżegających do podpaleń. Wiadomości pojawiają się m.in. w serwisach Telegram i X.
Kanał Dżenin News Network wzywał, by "spalić domy osadników" i podpalać lasy, nawołując do tego palestyńską młodzież zarówno z okupowanego Zachodniego Brzegu i Jerozolimy Wschodniej, jak i samego Izraela. W wielu palestyńskich przekazach termin "osadnicy" używany jest zarówno w odniesieniu do mieszkańców żydowskich osiedli na terenach okupowanych, jak i Żydów mieszkających w uznanych prawem międzynarodowych granicach Izraela.
Inne kanały wzywały, by dokonywać podpaleń "w imię Strefy Gazy" i krytykowały władze Autonomii Palestyńskiej, które zaoferowały Izraelowi pomoc w walce z ogniem - dodał "Jerusalem Post".
Pożary wybuchły na zachód od Jerozolimy. W środę walczyło z nimi kilka samolotów gaśniczych i ponad 100 zastępów strażaków. Do akcji włączyło się wojsko. Straż pożarna i służby ogłosiły najwyższy stopień alarmu.
Ewakuowano kilka tysięcy osób. Częściowo zamknięto też autostradę prowadzącą z Jerozolimy do Tel Awiwu i linię kolejową na tej trasie. Izraelskie władze zwróciły się o pomoc m.in. do Grecji, Cypru, Chorwacji, Włoch, Bułgarii. W czwartek do Izraela ma przybyć pierwsza pomoc z zagranicy.
Z powodu pożaru odwołano też wiele uroczystości z okazji obchodzonego w środę Dnia Pamięci o Poległych Żołnierzach i Ofiarach Terroru. Święto płynnie przechodzi w przypadający w czwartek Dzień Niepodległości Izraela. Anulowano główne obchody święta niepodległości, które miały się odbyć w środę wieczorem na położonej na zachód od Jerozolimy Górze Herzla.
Równolegle Kinszasa negocjuje z USA umowę "minerały za bezpieczeństwo".
To sygnał dla Rosji, że USA są zobowiązane na rzecz pokoju opartego o wolną i suwerenną Ukrainę.
Budowniczy kościoła w Nowej Hucie, nękany przez władze, urząd bezpieczeństwa, milicję.
Od początku wojny zginęło już ponad 52,4 tys. Palestyńczyków.
„W obliczu powagi zbliżającego się zadania i pilnych potrzeb obecnych czasów..."
25 kwietnia doszło do podpisana porozumienia między DR Konga z Rwandą.
"Chłopcy, czy to możliwe, że mam żyć bez was" - zapisała w pamiętniku 16 listopada 1945 roku.