C"zy Michael Jackson doprawdy umrze?" - zapytuje w dzisiejszym wydaniu "L’Osservatore Romano". Pisząc o zmarłym w czwartek idolu muzyki pop watykański dziennik przyrównuje go do innych muzycznych mitów.
Elvis Presley, Janis Joplin, Jim Morrison, Jimi Hendrix czy John Lennon w wyobraźni fanów nigdy nie umierają.
Przypominając wcześnie rozpoczęte życie artystyczne Michaela Jacksona „L’Osservatore Romano” określa go mianem „dziecka marnotrawnego”. Podkreślono niezwykłe brzmienie jego głosu, który zapewnił sukces utworzonej w 1969 r. i aktywnej do połowy lat osiemdziesiątych grupy „The Jackson Five”. w której artysta występował wraz z braćmi i siostrami. Watykański dziennik pisze też o licznych operacjach plastycznych Michaela Jacksona, określając je jako próbę bardziej zmiany swej tożsamości osobowej niż rasowej. „Być może chciał on nie tyle stać się białym, ile wyzwolić się z więzów, również artystycznych, narzuconych przez przynależność etniczną”- czytamy.
„Jego życie nie było łatwą drogą, lecz zapewne bolesną i naznaczoną poważnymi upadkami – co odzwierciedla się w jego drodze artystycznej. Starał się przekroczyć granice muzyki afroamerykanów („black music”) tworząc nowe gatunki, które z trudnością można przypisać do jakiegoś określonego środowiska. Nie sposób w nich odróżnić między czarnym a białym – dokładnie tak jak miało to miejsce w jego przypadku” – pisze „L’Osservatore Romano”.
Watykański dziennik przypomina, że największym sukcesem Michaela Jacksona był wydany przez w roku 1982 album „Thriller”. Sprzedano go ponad sto milionów. Zauważa, że od tej pory jego droga artystyczna nie osiągała już takich wyżyn. Nadal jednak był on osobowością niezmiernie popularną, choć niestety nie zawsze ze względów artystycznych. „Dobrze są bowiem znane sprawy sądowe związane z oskarżeniami o pedofilię. Jednak żadne oskarżenia, choćby tak poważne i haniebne nie mogły nadwerężyć jego mitu między milionami fanów na całym świecie. Świadczą o tym emocjonalne reakcje wywołane jego śmiercią” – pisze „L’Osservatore Romano”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.