- Chwała bohaterom! Wypowiadamy te słowa z wdzięcznością wobec tych, którzy swoje życie za nas oddali, ale powinniśmy je również skierować w przyszłość, do młodzieży, aby miłość do ojczyzny zachęcała ich do budowania Polski pięknej, bogatej wolnością, szlachetnością serc i mądrością umysłów - mówił ks. prał. Zbigniew Zieliński, proboszcz bazyliki Mariackiej, w czasie homilii do wszystkich zgromadzonych przed budynkiem Poczty Polskiej w Gdańsku.
W Mszy św. w intencji bohaterów kampanii wrześniowej, która sprawowana była przy pomniku Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, oprócz mieszkańców miasta, wzięli udział przedstawiciele m.in. władz państwowych, miejskich, kombatanci oraz pocztowcy.
– To miejsce, które nas dzisiaj zgromadziło, w dzisiejszym kształcie jest bardzo urocze. Klimat, który tu zastajemy, sprzyja raczej wytchnieniu aniżeli wspomnieniu tego, co zdarzyło się na tym skrawku polskiej ziemi 76 lat temu – mówił ks. Zieliński.
Proboszcz bazyliki Mariackiej podkreślił, że gdyby nie bohaterska walka obrońców Poczty Polskiej, współczesna wolność mogłaby wyglądać inaczej. – Bohaterska obrona tego budynku jest symbolem, którego nie da się przecenić. Dzisiaj, w dobie demokracji i pluralizmu poglądów, różnorako oceniamy te dramatyczne wydarzenia. A przecież one pozwalają nam, tym, którzy piszą historię wolnej Polski, żyć z jeszcze większą godnością. Nie da się mówić o obronie Poczty Polskiej w Gdańsku, nie odwołując się do niezwykłego poziomu moralnego i patriotyzmu tych, którzy tego skrawka polskiej zmieni bronili. Jeżeli chcemy zrozumieć, co nimi kierowało, sami musimy odwołać się do miłości do ojczyzny – kontynuował ks. prałat.
Ks. Zieliński zwrócił również uwagę na słowa Jana Pawła II o wolności. – Wolność to dar i zadanie, to wysiłek, który zmusza nas do kierowania się w swoich staraniach poczuciem prawdy. Jesteśmy zaproszeni do otwarcia swoich umysłów i serc, bo stajemy przed koniecznością zrozumienia, że wolność to proces, który się dokonuje. Nie możemy spocząć na laurach, ale nasza walka musi być walką budującą. Tak, jak wykazali się mądrością ci, którzy 76 lat temu stanęli, by bronić nie tylko Poczty Polskiej, ale Polski, by bronić godności swojej i naszej – mówił proboszcz.
Uroczystości przy budynku Poczty Polskiej zakończyły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.