Walczyli za naszą Polskę

- Co roku o godz. 12, stojąc w tym miejscu, przywołujemy tamten wrzesień i jego tragiczne dni. Przywołujemy również bohaterów Poczty Polskie, którzy choć pokonani - dla nas pozostaną niezwyciężeni - mówił abp Sławoj Leszek Głódź na początku uroczystości pod Pocztą Polską w Gdańsku.

Punktualnie w południe rozpoczęła się Msza św. w intencji bohaterów kampanii wrześniowej, sprawowana była przy pomniku Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Eucharystii przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Homilię wygłosił bp Wiesław Szlachetka. We wspólnej modlitwie oprócz mieszkańców miasta wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych, miejskich, kombatanci oraz pocztowcy.

– Wrzesień 1939 r. kojarzy się nam z dramatem II wojny światowej. To właśnie wtedy nasz kraj został zaatakowany przez nazistowskie Niemcy, a następnie przez ZSRR. Mimo bohaterskiego oporu nie zdołaliśmy się obronić. Dwie najbardziej zbrodnicze ideologie odebrały nam wolność, siejąc terror i śmierć na niespotykaną dotąd skalę – mówił bp Szlachetka w czasie homilii.

– Skąd wzięły się te zbrodnicze ideologie? – pytał biskup. – Kiedy dokładniej się zastanowimy, zauważymy, że w swej genezie sięgają doby oświecenia, w której zrodził się mentalny i programowy ateizm. Przed oświeceniem czymś naturalnym i oczywistym było, że Bóg jest, że świat pochodzi od Niego i człowiek również, podobnie jak prawa, które rządzą światem i człowiekiem – wyjaśniał kaznodzieja.

– W dobie oświecenia wymyślono bowiem pojęcie deizmu, w myśl którego uznano, że Bóg jest zbyt daleko, by interesować się światem. Od deizmu natomiast był już krok do ateizmu. Zrobiono ten krok, stawiając na ołtarzu, w miejsce Boga, ludzki rozum. Następnie na ołtarzu postawiono również siłę woli. W tych dwóch ubóstwionych władzach ludzkich zaczęto upatrywać sensu życia. Właśnie tak ubóstwiony rozum ludzki i siła woli stworzyły ducha bezbożności – mówił biskup.

Kaznodzieja zaznaczył, że w tym duchu bezbożności zaczęto wymyślać nowe prawa. – Najpierw powstało nowe prawo wolności, zdefiniowane jako żądza życia bez granic. Ustalono również nowe prawo równości, a dla jego realizacji szybko wymyślono gilotynę. Nowe prawo braterstwa szybko zmieniło się w dyktaturę proletariatu – podkreśli bp Szlachetka.

– W imię tego ducha bezbożności odrzucono też Biblię, uznając, że jest niemodna. Jej miejsce szybko zajęły inne księgi. Najpierw "Kapitał" Marksa, a następnie "Mein Kampf" Hitlera i "Czerwona książeczka" Mao Tse-Tunga. Po czym ten duch bezbożności wkrótce zaczął zbierać swoje żniwo – żniwo śmierci, pochłonął wiele ofiar, począwszy od Rewolucji Francuskiej, przez I wojnę światową, Rewolucję Październikową oraz II wojnę światową – wyjaśnił biskup.

– Takim sposobem pooświeceniowy XX w. stał się najciemniejszym ze wszystkich wieków, jakie zna historia. Odznaczał się w najwyższym stopniu pogardą Boga i jego praw, a tym samym pogardą człowieka. Stał się wiekiem totalnej śmierci. To odwrócenie porządku, w którym człowiek miał zająć miejsce Boga, stworzyło obraz destrukcji, upadku życia i zagłady – mówił.

– Bo nie ma życia bez Boga, nie ma człowieczeństwa bez Boga i nie ma mądrych praw bez Boga. Wszystkie prawa wymyślane przeciwko Bogu prędzej czy później przynoszą ciemność i śmierć – wyjaśnił.

Bp Szlachetka podkreślił, że jaskrawym przejawem takiej przewrotności była ideologia nazizmu, która zrodziła dramat II wojny światowej, zadając śmierć milionom niewinnych ludzi. – Tej zbrodniczej ideologii przeciwstawiali się ci, którzy kierując się szlachetnym sercem i patriotyzmem, często płacili cenę krwi. Do takich właśnie ludzi zaliczają się obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku.

– Dzisiaj mija 77. rocznica tej bohaterskiej obrony. Chylimy czoła przed bohaterami. Oni bronili Polski, przeciwstawiali się tym, których ogarnęło szaleństwo nazistowskiej ideologii – podkreślił biskup.

Biskup zaznaczył również, że aby nie dopuścić do kolejnych wojen, jesteśmy zobowiązani do przestrzegania Boskich praw. – Jesteśmy zaproszeni do przynoszenia plonu posłuszeństwa Bogu i jego prawom. Tym plonem jest miłość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, łagodność, wierność, opanowanie.

Uroczystości przy budynku Poczty Polskiej zakończyły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej.

Czytaj także:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

  • JAWA25
    02.04.2017 23:41
    kaznodzieja raczej plątał niż "wyjaśniał". Co "oświecenie" ma do sprawy? Przeskoki od Marksa do Rewolucji Francuskiej. Czas biegnie do tyłu? Jakobini przy wszystkich swych "zaletach" bądź co bądź zakazali niewolnictwa, papieże jeszcze długo później je usprawiedliwiali. Po co kłamliwa nazwa "Rewolucja październikowa" zamiast komuchowy pucz? Z Hitlerem współpracowali ustasze w Chorwacji i ludacy w Słowacji, nazywali siebie chrześcijanami, widocznie kaznodzieja o nich nie słyszał. Zakaz dawania fałszywego świadectwa przestał obowiązywać?
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
12°C Wtorek
rano
16°C Wtorek
dzień
17°C Wtorek
wieczór
14°C Środa
noc
wiecej »