Reklama

Walczyli za naszą Polskę

- Co roku o godz. 12, stojąc w tym miejscu, przywołujemy tamten wrzesień i jego tragiczne dni. Przywołujemy również bohaterów Poczty Polskie, którzy choć pokonani - dla nas pozostaną niezwyciężeni - mówił abp Sławoj Leszek Głódź na początku uroczystości pod Pocztą Polską w Gdańsku.

Reklama

Punktualnie w południe rozpoczęła się Msza św. w intencji bohaterów kampanii wrześniowej, sprawowana była przy pomniku Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Eucharystii przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Homilię wygłosił bp Wiesław Szlachetka. We wspólnej modlitwie oprócz mieszkańców miasta wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych, miejskich, kombatanci oraz pocztowcy.

– Wrzesień 1939 r. kojarzy się nam z dramatem II wojny światowej. To właśnie wtedy nasz kraj został zaatakowany przez nazistowskie Niemcy, a następnie przez ZSRR. Mimo bohaterskiego oporu nie zdołaliśmy się obronić. Dwie najbardziej zbrodnicze ideologie odebrały nam wolność, siejąc terror i śmierć na niespotykaną dotąd skalę – mówił bp Szlachetka w czasie homilii.

– Skąd wzięły się te zbrodnicze ideologie? – pytał biskup. – Kiedy dokładniej się zastanowimy, zauważymy, że w swej genezie sięgają doby oświecenia, w której zrodził się mentalny i programowy ateizm. Przed oświeceniem czymś naturalnym i oczywistym było, że Bóg jest, że świat pochodzi od Niego i człowiek również, podobnie jak prawa, które rządzą światem i człowiekiem – wyjaśniał kaznodzieja.

– W dobie oświecenia wymyślono bowiem pojęcie deizmu, w myśl którego uznano, że Bóg jest zbyt daleko, by interesować się światem. Od deizmu natomiast był już krok do ateizmu. Zrobiono ten krok, stawiając na ołtarzu, w miejsce Boga, ludzki rozum. Następnie na ołtarzu postawiono również siłę woli. W tych dwóch ubóstwionych władzach ludzkich zaczęto upatrywać sensu życia. Właśnie tak ubóstwiony rozum ludzki i siła woli stworzyły ducha bezbożności – mówił biskup.

Kaznodzieja zaznaczył, że w tym duchu bezbożności zaczęto wymyślać nowe prawa. – Najpierw powstało nowe prawo wolności, zdefiniowane jako żądza życia bez granic. Ustalono również nowe prawo równości, a dla jego realizacji szybko wymyślono gilotynę. Nowe prawo braterstwa szybko zmieniło się w dyktaturę proletariatu – podkreśli bp Szlachetka.

– W imię tego ducha bezbożności odrzucono też Biblię, uznając, że jest niemodna. Jej miejsce szybko zajęły inne księgi. Najpierw "Kapitał" Marksa, a następnie "Mein Kampf" Hitlera i "Czerwona książeczka" Mao Tse-Tunga. Po czym ten duch bezbożności wkrótce zaczął zbierać swoje żniwo – żniwo śmierci, pochłonął wiele ofiar, począwszy od Rewolucji Francuskiej, przez I wojnę światową, Rewolucję Październikową oraz II wojnę światową – wyjaśnił biskup.

– Takim sposobem pooświeceniowy XX w. stał się najciemniejszym ze wszystkich wieków, jakie zna historia. Odznaczał się w najwyższym stopniu pogardą Boga i jego praw, a tym samym pogardą człowieka. Stał się wiekiem totalnej śmierci. To odwrócenie porządku, w którym człowiek miał zająć miejsce Boga, stworzyło obraz destrukcji, upadku życia i zagłady – mówił.

– Bo nie ma życia bez Boga, nie ma człowieczeństwa bez Boga i nie ma mądrych praw bez Boga. Wszystkie prawa wymyślane przeciwko Bogu prędzej czy później przynoszą ciemność i śmierć – wyjaśnił.

Bp Szlachetka podkreślił, że jaskrawym przejawem takiej przewrotności była ideologia nazizmu, która zrodziła dramat II wojny światowej, zadając śmierć milionom niewinnych ludzi. – Tej zbrodniczej ideologii przeciwstawiali się ci, którzy kierując się szlachetnym sercem i patriotyzmem, często płacili cenę krwi. Do takich właśnie ludzi zaliczają się obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku.

– Dzisiaj mija 77. rocznica tej bohaterskiej obrony. Chylimy czoła przed bohaterami. Oni bronili Polski, przeciwstawiali się tym, których ogarnęło szaleństwo nazistowskiej ideologii – podkreślił biskup.

Biskup zaznaczył również, że aby nie dopuścić do kolejnych wojen, jesteśmy zobowiązani do przestrzegania Boskich praw. – Jesteśmy zaproszeni do przynoszenia plonu posłuszeństwa Bogu i jego prawom. Tym plonem jest miłość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, łagodność, wierność, opanowanie.

Uroczystości przy budynku Poczty Polskiej zakończyły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej.

Czytaj także:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama