Benedykt XVI mianował kard. Angelo Sodano swoim legatem na litewskie obchody milenijne po otrzymaniu od prezydenta Valdasa Adamkusa prośby o obecność na nich papieskiego wysłannika.
Przed 10 wiekami po raz pierwszy pojawiła się nazwa Litwa. Została wymieniona w saskich Rocznikach Kwedlinburskich (Saxonicae Annales Quedlinburgenses), kiedy św. Brunon z Kwerfurtu szerzył w tych stronach Ewangelię – przypomina Papież w liście dziekana Kolegium Kardynalskiego.
Ojciec Święty zwraca uwagę, że w tysiącletniej historii Litwy szczególnie smutne były nowsze czasy, wiążące się także z prześladowaniami religijnymi. Obecnie jednak Litwa wyszła z tego smutnego okresu. Wydaje się, że Państwo i Kościół weszły tam na bezpieczną, szczęśliwą drogę, za zmiłowaniem Bożym zdążając do pomyślniejszej przyszłości – pisze Papież. Główne uroczystości milenijne odbędą się 6 lipca, kiedy Litwini obchodzą Dzień Państwa w rocznicę koronacji króla Mendoga w 1253 r. Będą one okazją nie tylko do wspominania faktów historycznych, ale też do ożywienia gorliwości religijnej i przypomnienia tego, co głosił tam Jan Paweł II w czasie swej pamiętnej podróży w 1993 r. Takie zadanie Benedykt XVI powierza swemu legatowi. Poleca też naszych północno-wschodnich sąsiadów wstawiennictwu św. Brunona z Kwerfurtu. To przy okazji opisu jego wyprawy misyjnej i męczeńskiej śmierci na ówczesnym pograniczu litewsko-ruskim, prawdopodobnie na terenie dzisiejszej Polski, saska kronika wymienia po raz pierwszy Litwę.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.