Barroso i Poettering spotkali się z przedstawicielami trzynastu "niewyznaniowych organizacji filozoficznych".
Określenie możliwości wpływania przez nurty humanistyczne i oświeceniowe na umocnienie wartości europejskich znalazło się w centrum piątkowego spotkania w Brukseli.
Wśród uczestników spotkania z szefami Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego znalazły się Federacja Humanistyczna, Stowarzyszenie Wolnej Myśli, belgijskie Centrum Akcji Laickiej, Hiszpańska Federacja na rzecz Praw Człowieka, brytyjska National Secular Society. Obecni też byli przedstawiciele masonerii z różnych krajów.
W komunikacie opublikowanym w Brukseli czytamy, że José Manuel Barroso przypomniał, iż instytucje europejskie prowadzą regularny dialog zarówno z Kościołami, instytucjami wyznaniowymi jak i bezwyznaniowymi stowarzyszeniami filozoficznymi. Wczorajsze dyskusje były skoncentrowane na tym jak humanistyczna tradycja oświecenia może dopomóc w umocnieniu wartości europejskich w czasach kryzysu finansowego i gospodarczego.
Natomiast przewodniczący Parlamentu Europejskiego podkreślił, że Unia Europejska jest wspólnotą wartości, u której podstaw znajduje się obrona ludzkiej godności. Jego zdaniem na kształt współczesnej myśli europejskiej wpłynęło zarówno dziedzictwo judeo-chrześcijańskie, jak też wkład humanistycznych organizacji bezwyznaniowych, powstałych w okresie Oświecenia. Z tego wzglądu Unia Europejska przywiązuje duże znaczenie do utrzymywania regularnego dialogu z tymi grupami, we wspólnym poszukiwaniu fundamentu etycznego polityki europejskiej – stwierdził Poettering.
Z strony Komisji Europejskiej w spotkaniu uczestniczyli również komisarz ds. Rozwoju i Pomocy Humanitarnej, Louis Michel oraz komisarz ds. Edukacji, Kultury i Młodzieży, Ján Figel'.
"W skali europejskiej straciliśmy niemal zupełnie wytwarzanie antybiotyków".
Jednym z tematów rozmów szefa rządu w Watykanie była wojna na Ukrainie.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...
"Zrozumieliśmy, że kobiety muszą wnieść inny ton i inne podejście do teologii."