Kuluarowe rozmowy Obamy i Putina

Prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Władimir Putin, spotkają się - na prośbę rosyjskiego przywódcy - w kuluarach obrad Zgromadzenia Generalnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku - potwierdził w czwartek wysoki rangą przedstawiciel administracji Obamy.

Z kolei rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w czwartek, że Putin spotka się z Obamą w Nowym Jorku 28 września.

Informując o tym, że dwaj przywódcy będą rozmawiać w Nowym Jorku w przyszłym tygodniu, przedstawiciel administracji USA powiedział, że Obama "skorzysta z okazji, by na tym spotkaniu rozmawiać o Ukrainie".

Przede wszystkim Obama będzie chciał upewnić się, czy Rosja wywiązuje się z zobowiązań wynikających z porozumień pokojowych zawartych w Mińsku, dotyczących kryzysu ukraińskiego. "Będzie to głównym przesłaniem tego dwustronnego spotkania" - podkreślił przedstawiciel administracji.

"Ze względu na sytuację na Ukrainie i w Syrii, mimo dzielących nas z Moskwą głębokich różnic, prezydent uważa, że byłoby skrajną nieodpowiedzialnością nieupewnienie się, czy możemy poczynić postępy dzięki temu spotkaniu na wysokim szczeblu ze stroną rosyjską" - dodał.

Putin ma w poniedziałek wystąpić na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Nie jest jasne, czy spotkanie z Obamą nastąpi przed tym przemówieniem, czy po nim. Oczekuje się, że w swoim wystąpieniu Putin będzie argumentował na rzecz wspólnej z Rosją międzynarodowej koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu w Syrii.

O możliwości rozmów obu prezydentów w Nowym Jorku informowano od dawna, choć doradcy i urzędnicy Obamy nie byli zgodni, czy strona amerykańska powinna przystać na proponowane przez Moskwę spotkanie. Jak napisał w zeszłym tygodniu "New York Times", w świetle nasilenia przez Rosję dostaw sprzętu wojskowego do Syrii jeszcze aktualniejsze staje się pytanie, czy angażować się w rozmowy z Rosją czy też ją izolować.

Stosunki amerykańsko-rosyjskie pozostają napięte z powodu rosyjskiej aneksji Krymu i zachodnich sankcji nałożonych na Moskwę w odwecie za jej działania wobec Ukrainy.

Obama i Putin ostatni raz spotkali się osobiście w listopadzie zeszłego roku w Pekinie, a od tego czasu trzykrotnie rozmawiali telefonicznie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
12°C Piątek
rano
13°C Piątek
dzień
13°C Piątek
wieczór
12°C Sobota
noc
wiecej »