Reklama

Gorzki los zesłańca

Większość Polaków wywiezionych do Kazachstanu zmarła, nie doczekawszy się repatriacji.

Reklama

- Dobrze, że do władz polskich wreszcie dotarło, by zanim zaczną pomagać uciekinierom z Afryki czy Azji, wypadało, by najpierw pomóc rodakom z Kazachstanu i innych republik byłego ZSRR. Szkoda tylko, że polskim politykom potrzeba było na to aż ćwierć wieku! - powiedział rozgoryczony Anatol Diaczyński, repatriant z Kazachstanu.

Była to jego gorzka reakcja na wypowiedź wiceministra spraw wewnętrznych Piotra Stachańczyka, który podczas konferencji prasowej powiedział, iż premier Ewa Kopacz poleciła przygotowanie programu, który w ciągu najbliższych kilku lat rozwiązałby problem repatriacji do Polski rodaków z Kazachstanu. Rząd ma przeznaczyć na ten cel do 30 mln zł.

- Mieszkam w Stalowej Woli, dzięki między innymi senator Janinie Sagatowskiej, od 20 lat. Od tego czasu władze tego miasta nie zaprosiły już nikogo. W całym stalowowolskim powiecie natomiast osiedliło się 10 rodzin. Postarał się oto były wójt Zaleszan Andrzej Karaś. Według ostatniego spisu ludności w Kazachstanie, mieszka tam około 34 tys. osób, które deklarują się jako Polacy. Prawie połowa z tej liczby obecnie mieszka w Północno-Kazachstańskim obwodzie, gdzie kiedyś także ja zamieszkiwałem. Obwód ten znajduje się na samej północy Kazachstanu, w pobliżu granicy z Zachodnią Syberią. Nie doczekawszy się repatriacji, kilkakrotnie więcej Polaków, już w czasie demokratycznej Polski, wyjechało właśnie do Syberii czy kaliningradzkiego obwodu niż do Polski. Najstarsi, którzy jako małe dzieci byli wywiezieni w stepy, po prostu wymarli tam, nie doczekawszy się repatriacji - dodał pan Anatol.

Rodacy z Kazachstanu   Anatol Diaczyński Rodacy z Kazachstanu
Najbliższa rodzina pan Anatola

Anatol Diaczyński od 20 lat mieszka z rodziną w Polsce. Ma polskie obywatelstwo. Tylko rosyjski akcent zdradza, że nie wychował się w kraju. W miarę dobrze ułożył sobie życie, ale nie zapomina o tych Polakach, którzy nadal czekają w Kazachstanie na powrót. Dziadek pana Anatola urodził się w Łodzi, ale za pracą, zaraz po I wojnie światowej, udał się w okolice Żytomierza. Tam spotkał przyszłą żonę Ewę. Pobrali się na początku lat 20. Tam też urodzili się rodzice pana Anatola i stamtąd zostali deportowani do Kazachstanu. - Mieli parę dni na spakowanie najbardziej potrzebnych rzeczy. Można było zabrać domowe i gospodarskie zwierzęta. Obiecywano im, że będzie im dobrze w Kazachstanie, że otrzymają dom, że dobra ziemia i dużo przestrzeni. Jechali około 10 dni z dłuższymi postojami. Miejscowość nazywała się Zielony Gaj - był to goły step z wyznaczonymi miejscami na budowę domu - wspomina Anatol Diaczyński.

Pan Anatol powrócił do Polski wraz żoną Anną i dwiema młodszymi córkami w sierpniu 1995 r. Potem sprowadził także swoich rodziców i najstarszą córkę z mężem. Na początku pracował fizycznie. Potem zaczął pisać książki po polsku i rosyjsku, które opisywały losy Polaków w Kazachstanie. Wstąpił do Związku Literatów Polskich. Jemu się udało…

 

 

 

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Środa
dzień
4°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
wiecej »

Reklama