Vacatio legis nie ma charakteru absolutnego, może ustąpić ze względu na ważny interes publiczny - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.
TK stwierdził, że jednodniowe vacatio legis dla przepisów przewidujących skrócenie tygodniowego czas pracy o dwa dni, jeżeli w tygodniu przypadają dwa święta, nie narusza konstytucji.
TK rozpatrywał we wtorek skargę Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Organizacja kwestionowała jednodniowe vacatio legis dla przepisów z 2006 roku dotyczących zmian w Kodeksie pracy. Zgodnie z nowelizacją kodeksu z 18 października 2006 r., która została opublikowana w Dzienniku Ustaw 29 listopada, a weszła w życie 30 listopada, jeżeli w tygodniu przypadają dwa święta czas pracy ulega skróceniu o dwa dni.
Nowelizacja ta uchylała przepisy z 2003 r., według których gdy w tygodniu przypadały dwa święta pracodawca mógł domagać się odpracowania jednego dnia świątecznego. W praktyce w jednym tygodniu dwa święta mogą wystąpić w maju (1 i 3 maja) oraz w grudniu (25 i 26 grudnia).
PKPP Lewiatan podkreślał, że zbyt krótkie vacatio legis uniemożliwiło dostosowanie się pracodawców do zmian stanu prawnego, a w konsekwencji doprowadziło do konieczności zatrudnienia pracowników w nadgodzinach i dużych kosztów. Według danych przedstawionych przez organizację, globalny koszt przyznania pracownikom dodatkowego dnia wolnego w grudniu 2006 r. wyniósł około 500 mln zł.
W trakcie rozprawy przed Trybunałem przedstawiciel Lewiatana podkreślał, że pracodawcy zostali "całkowicie zaskoczeni nowymi zasadami dotyczącymi rozliczania czasu pracy w trakcie biegnącego czteromiesięcznego okresu rozliczeniowego".
TK nie podzielił tej argumentacji. Przypomniał, że nowelizacja Kodeksu pracy została przyjęta przez Senat 9 listopada 2006 r. i od tego czasu pracodawcy mieli świadomość zmian w przepisach. Trybunał zaznaczył także, że nowelizacja kodeksu spowodowana była pojawiającymi się głosami, m.in. RPO, dotyczącymi niekonstytucyjności przepisów z 2003 r.
TK zaznaczył, że zgodność ustaw z konstytucją ma charakter bezwzględny; charakteru takiego nie ma odpowiednio długie vacatio legis. Trybunał przypomniał, że z reguły dla wejścia w życie aktów normatywnych przewidziany został 14-dniowy okres spoczynku, możliwe jest jednak wejście ich w życie w terminie krótszym, a nawet natychmiastowym (dzień publikacji w Dzienniku Ustaw jest dniem wejścia w życie ustawy).
TK zaznaczył, że badane we wtorek przepisy nie mogą być wzorowym przykładem na realizację zasad konstytucji, ale jej nie naruszają.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.