Synod i nadzieje

W przeddzień rozpoczęcia synodu prefekt Kongregacji Nauki Wiary powiedział, że ma nadzieję, iż Synod jaśniej wypowie się na temat sakramentalności i świętości małżeństwa.

Kard. Gerhard Müller ostrzega przed mediami, które narzucają opinii publicznej ideologię gender. Zdaniem prefekta Kongregacji Nauki Wiary można dziś wręcz mówić o medialnym totalitaryzmie. Względem opinii publicznej media zachowują się one niczym „duce” – czyli dyktator. Narzucana przez nie ideologia prowadzi do kompletnego rozkładu człowieka, ma zgubne konsekwencje dla dzieci, młodzieży i małżeństw.

W tym kontekście Kościół musi bronić godności człowieka, mającej swe oparcie w Bogu Stwórcy, który daje nam swoją łaskę i wszystko, co niezbędne, aby osiągnąć szczęście naturalne, a także nadprzyrodzone, w postaci życia wiecznego – dodał kard. Müller. Jego zdaniem szczególnie ważne w tym względzie będą rozpoczynające się w niedzielę obrady Synodu Biskupów rodzinie.

„Ojciec Święty zawsze podkreślał znaczenie rodziny i małżeństwa, które są podstawową komórką społeczeństwa i Kościoła – przypomniał niemiecki purpurat. – Mam nadzieję, że Synod jaśniej wypowie się na temat sakramentalności i świętości małżeństwa. Małżeństwo to nie tylko jakiś ludzki ideał, ale Boży dar. Niektórzy twierdzą, że oblubieńcza relacja między Chrystusem a Kościołem to tylko pewna metafora. Ale zgodnie z nauczaniem Kościoła jest to istotny element sakramentu. Nie można uprawiać teologii, która nie jest katolicka, nie uwzględniając wszystkich dogmatów Kościoła o sakramencie małżeństwa. Nie można relatywizować małżeństwa sakramentalnego. Mam nadzieję, że dyskusje na Synodzie nie będą powierzchowne, lecz oparte na głębokiej znajomości nauczania Jezusa, Starego i Nowego Testamentu, a także autentycznej interpretacji Objawienia przez Magisterium. Są to podstawowe warunki synodalnej debaty, jeśli ma ona przynieść owoce. A ten Synod jest bardzo ważny dla przyszłości nie tylko rodziny, ale i Kościoła” – powiedział prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Kard. Gerhard Müller został dziś przyjęty na audiencji przez Papieża. Wczoraj natomiast uczestniczył w prezentacji książki Marcella Perry, filozofa-agnostyka, byłego przewodniczącego włoskiego senatu. Przed kilkunastu laty napisał on wraz z kard. Josephem Ratzingerem książkę o korzeniach Europy. Nowa książka prof. Perry dotyczy relacji między chrześcijaństwem a prawami człowieka.

«« | « | 1 | » | »»
 • Moria
  03.10.2015 11:28
  "Gdy prawdziwa nauka jest niepopularna, nie wolno szukać łatwej popularności. Kościół powinien dawać odpowiedź na pytanie: ,,co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne?'' (Mt 19,16). Chrystus zapewnił nas, że droga do zbawienia jest wąska i stroma, a nie może być szeroka i wygodna (por. Mt 7, 13-14). Nie mamy prawa odchodzić od tej optyki ani jej zmieniać".

  św. Jan Paweł II, Przekroczyć próg nadziei
 • Moria
  03.10.2015 11:30
  Przy tej okazji pragnę wyrazić moje uznanie tym wszystkim, którzy włączają się w dzieło budowania "kultury życia" i w poczuciu wielkiej odpowiedzialności przed Bogiem, własnym sumieniem i narodem bronią ludzkiego życia, bronią godności małżeństwa i rodziny. Im wszystkim i wam tu obecnym mówię: nie traćcie otuchy. To jest wielkie posłannictwo, wielka misja, jaką Opatrzność wam powierzyła. Dziękuję wam z całego serca za tę postawę i za to, co czynicie. Niech nagrodą będzie dla was sam Chrystus. On powiedział do apostołów: "Już was nie nazywam sługami, (...) ale nazwałem was przyjaciółmi, bo czynicie to, co wam przykazałem" (por. J 15, 15).

  św. Jan Paweł II, 16 X 2000 — Audiencja papieska dla Polaków w 22. rocznicę wyboru Jana Pawła II (fragment)
 • Sluga
  03.10.2015 12:37
  Czy Kardynal Muller nie jest przypadkiem szefem ks. Krzysztofa Charamsy – urzędnika watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary? Czy wypowiedzi Kardynała są wiarygodne w świetle bałaganu moralnego, którego nie ogarnia we "własnej firmie"?
 • Paweł
  03.10.2015 16:04
  Tak jak sól kuchenna jest związkiem sodu i chloru, tak małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny. Błagam, niech nikt mi nie wmawia, że cząsteczka zawierająca dwa atomy chloru jest solą kuchenną, bo w rzeczywistości jest z tego tylko smród i zagrożenie dla życia.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  23°C Środa
  dzień
  24°C Środa
  wieczór
  21°C Czwartek
  noc
  18°C Czwartek
  rano
  wiecej »