Kamasutra nie jest potrzebna

Sześcioro prelegentów, a temat jeden: seks w katolickim małżeństwie.

Sześcioro prelegentów wystąpiło w części konferencyjnej podczas drugiego dnia 5. Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw w Świdnicy: Mieczysław Guzewicz, Agnieszka i Jakub Kołodziejowie, ks. Piotr Kieniewicz MIC oraz Mariola i Piotr Wołochowiczowie.

– Z jednej strony mówili o tym samym, czyli o roli erotyki i seksualności w budowaniu relacji, z drugiej każda z prelekcji była inna, bo pokazywała inny aspekt budowania więzi małżeńskiej – zauważa Karolina Łukawska, jedna z uczestniczek kongresu, a jej mąż Wiktor dodaje: – Sporo słuchania, sporo humoru, ale też niezły rachunek sumienia.

Temat tegorocznego kongresu zamyka się w haśle: "Sakrament i seks".

Mieczysław Guzewicz: – Małżeństwo to droga do nieba w paputkach. Małżeńskie życie wymaga duchowego rozwoju obu małżonków, to jasne, wymaga też codziennej troski i gestów dobroci, to też rozumiemy, ale łatwo zapominamy, że bez wspólnoty małżeńskiego łoża nie możemy dojść do świętości! W sakramentalnym małżeństwie jesteśmy skazani na sukces, bo żyjemy 24 godziny na dobę z Jezusem – mówił.

Agnieszka i Jakub Kołodziejowie: – Małżeństwo pochodzi z raju, tzn. jest dobre i piękne! Zawsze! Dlatego nie mają racji ci, którzy tracą wiarę w sens małżeństwa – zapewnili na początku, a potem przekonywali o dynamice miłości, o jej rozwoju, w którym etap kryzysu jest czymś naturalnym.

Ks. Piotr Kieniewicz MIC: – Seksualność nie służy przyjemności, ale miłości, płodności i jedności. Przyjemność jest skutkiem ubocznym. Jeśli stanie się celem, stanie się też siłą destrukcyjną w relacji małżeńskiej. Gdzie nie ma miłości, nie ma prawa do współżycia, gdyż byłoby ono kłamstwem. Gdzie jest miłość, "kamasutra" nie jest potrzebna, ponieważ istotą radości jest spotkanie ze sobą, a nie doświadczenie bodźców seksualnych. Kluczem do radosnego, głębokiego przeżywania seksualności w małżeństwie jest budowanie wzajemnej relacji między mężem i żoną – mówił.

Mariola i Piotr Wołochowiczowie: – Typowe przyczyny trudności w małżeńskiej relacji intymnej? Oto one: przyczyny "pozaseksualne", niezrozumienie różnic kobiecość–męskość, kwestie związane z płodnością, grzech w relacji małżeńskiej.

W części popołudniowej uczestnicy spotkali się z Martą Dzbeńską-Karpińską, fotografem, autorką wystawy "Matki: mężne czy szalone?" prezentowanej w świdnickiej katedrze. Opowiedziała ona nie tylko o kulisach swojego projektu, ale też o kilku bohaterkach – matkach, które nie powinny były rodzić, a jednak się na to zdecydowały.

– Poruszające, mocne i dające nadzieję – tak bym opisała to doświadczenie – mówiła Karolina Łukawska po wernisażu. – Ciekawa jestem, czy znajdą się ojcowie, którzy daliby się sfotografować, a których historia byłaby analogiczna do matek, przy zachowaniu całej specyfiki, jaką ma w sobie ojcostwo – dodaje, komentując pomysł Marty Dzbeńskiej-Karpińskiej, by sfotografować i opisać historie o mężczyznach, którzy nie powinni zostać ojcami, a jednak się na to zdecydowali.

Wieczorem organizatorzy kongresu zaplanowali rocznicowy bal (galeria TUTAJ). Jutro trzeci dzień małżeńskiej randki w Świdnicy. Przed uczestnikami wystąpią teologowie: o. Jacek Salij OP, ks. Grzegorz Strzelczyk oraz ks. Bogdan Ferdek.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
11°C Wtorek
noc
10°C Wtorek
rano
14°C Wtorek
dzień
15°C Wtorek
wieczór
wiecej »