Dzięki Wam udało się zebrać pieniądze i "Matki" pojechały do Rzymu.
Pod koniec września w serwisie internetowym www.warszawa.gosc.pl i w dodatku warszawskim "Gościa Niedzielnego" zamieściliśmy informację o wystawie "Matki", która miała jechać do Rzymu, ale brakowało na to funduszy. Wystawa doskonale wpisywała się w trwający w Watykanie synod biskupów o rodzinie, pokazywała bowiem matki, które nie zważając na zagrożenie własnego życia czy zdrowia, wbrew zaleceniom lekarzy, zdecydowały się urodzić dzieci.
I udało się! Dzięki pomocy czytelników i internautów wystawa doszła do skutku i 8 października w auli Jana Pawła II przy kościele św. Stanisława BM w Rzymie odbył się jej wernisaż.
- Bardzo dziękuję czytelnikom, którzy żywo zareagowali na moją prośbę. W intencji wszystkich, którzy przyczynili się do tego, żeby wystawa mogła być pokazana w Rzymie, 9 października w kościele św. Stanisława została odprawiona Msza św. - mówi autorka Marta Dzbeńska-Karpińska.
Jedną z osób, które przeczytały o wystawie w naszym serwisie internetowym, była Anna Beata Kielech z Fundacji Jana Pawła II w Watykanie. Skontaktowała się z autorką wystawy i opowiedziała jej swoją historię - sama jest bowiem dzieckiem cudownie uratowanym. Z dużym wzruszeniem mówiła o matce, która po trudnej operacji ginekologicznej zaszła w ciążę i o tym, jak lekarze namawiali ją do aborcji, bo ciąża zagrażała jej życiu, a dziecku nie dawali żadnych szans na szczęśliwe urodzenie. Teraz Anna - młoda, piękna kobieta - przyszła na rzymski wernisaż wystawy o "Matkach".
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
Wernisaż wystawy odbył się w maju 2012 r. w Centrum Myśli JPII w Warszawie. Od tej pory ekspozycja wędruje po Polsce i innych krajach
- Dociera do mnie coraz więcej takich historii. Wystawa powoduje, że ludzie się otwierają, powracają do czasami bolesnych i trudnych decyzji - mówi Marta Dzbeńska-Karpińska. - Jedną z nich, która zdarzyła się kilka miesięcy temu, opowiedział mi obecny na wernisażu w Rzymie abp Mieczysław Mokrzycki. Zaprosił też wystawę do siebie, do Lwowa.
Otwierając ekspozycję w kościele św. Stanisława BM jego rektor ks. Paweł Ptasznik, podkreślił, że pokazuje ona piękno macierzyńskiej miłości, która nie waha się zaryzykować życie dla nowego życia. Z kolei Piotr Nowina-Konopka, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, zaznaczył rolę ojców, którzy wspierali swoje żony i wspólnie z nimi podejmowali niełatwe przecież decyzje.
Polska edycja wystawy opuściła właśnie świdnicką katedrę. W kolejnych dniach będzie pokazywana w Głogowie.
- Chciałabym kiedyś pokazać losy mężnych matek w Stanach Zjednoczonych - mówi autorka. - Myślę, że to wystawa na ten kraj i na te czasy....
Czytaj także: Wyślij-Matki-do-Rzymu
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.