Świata nie zmienia się narzekaniem

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie zainaugurował rok akademicki. Podczas uroczystości doktorat honorowy uczelni odebrał abp. Celestino Migliore.

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, Wielki Kanclerz papieskiej uczelni, nawiązał podczas uroczystości w sali krakowskiej filharmonii m.in. do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku w Krakowie.

- Polska i Kraków otwierają na oścież drzwi przed rzeszą młodych z całego świata, wśród których będzie również wielu studentów. Cieszymy się, że będą mieli okazję poznać nasze miasto z jego wielowiekową historią, zapisywaną przez ludzi nauki i sztuki, pisarzy i artystów, świętych i błogosławionych - mówił kardynał. - Mamy się czym dzielić, a jednocześnie otwierać na poznanie innych tradycji i kultur - dodał.

Studentom rozpoczynającym rok akademicki metropolita życzył, aby "okres studiów był dla nich czasem formowania umysłów i serc", wykładowcom - sił i wytrwałości, a całemu uniwersytetowi - błogosławieństwa w pełnionej misji, "w posłudze myślenia, w zdobywaniu i przybliżaniu prawdy o Bogu, człowieku i otaczającym nas świecie".

- Poprzedni rok akademicki był czasem wytężonej pracy dla całej naszej wspólnoty akademickiej - mówił z kolei rektor UPJPII ks. prof. Wojciech Zyzak. Przypomniał, że był to pierwszy rok działalności Wydziału Prawa Kanonicznego, Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości oraz telewizji JP2TV.

- Przez ten rok rozwijały się wszystkie jednostki naszej uczelni i organizacje studenckie. Kontynuujemy starania o otwarcie nowych kierunków studiów: jednolitych studiów magisterskich z prawa kanonicznego oraz studiów trzeciego stopnia z dziedziny nauk o mediach i nauk o rodzinie - wyliczał rektor.

- Przed nami nowy rok, który niesie ze sobą wiele ważnych wyzwań i zadań. Jednak w ferworze codziennych obowiązków nie możemy zapominać także o duchowych przeżyciach, które nas czekają - przypomniał rektor.

Wymienił przy tym dwa istotne wydarzenie - beatyfikację franciszkanów Zbigniewa Strzałkowskiego i i Michała Tomaszka, absolwentów papieskiej uczelni oraz Światowe Dni Młodzieży.

Podczas inauguracji roku akademickiego 2015/2016 godność doktora honoris causa UPJPII została także nadana abp. Celestino Miglioremu, nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce (więcej w tekście: Nuncjusz zaangażowany).

Abp Migliore wygłosił okolicznościowy wykład zatytułowany "Format społeczny jako przestrzeń życia w relacji z innymi i transcendencją".

Nawiązując do trwającego kryzysu emigracyjnego (nie tylko w Europie, ale także w Stanach Zjednoczonych) i stawianej diagnozy o wewnętrznym kryzysie naszej cywilizacji, arcybiskup przypomniał nauczanie społeczne kolejnych trzech papieży - Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

Podkreślił przy tym, że "historii nie buduje się na lamentach, mniej czy bardziej świadomych, skoncentrowanych na bolączkach współczesnego świata".

- Gdy papież Franciszek mówi o centralnym miejscu osób ubogich, w których odnajdujemy "ciało Chrystusa", nie uprawia łatwego pauperyzmu, ale interpretuje rzeczywistość ludzką w świetle Chrystusa, który uczynił ją swoją, czyniąc ludzi dziećmi Boga, a przez to braćmi i siostrami między sobą. Ta wizja człowieka, widzianego w świetle Chrystusa, pokazała swoją wielką wartość krytyczną, a jednocześnie swój walor naprawczy i konstruktywny w stosunku do zawirowań antropologicznych dzisiejszej kultury, jak również odnośnie do przejawów niesprawiedliwości, konfliktów, przemocy i dyskryminacji - przekonywał nuncjusz apostolski.

- Jak mi się wydaje, w tej perspektywie także ośrodki akademickie, wychowawcze i formacyjne, o charakterze chrześcijańskim, katolickim, powinny wypracowywać nowe, kreatywne i programowe wizje świata, dając tym samym swój wkład w budowanie świata, w którym lepiej się żyje - zakończył.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
13°C Poniedziałek
wieczór
11°C Wtorek
noc
10°C Wtorek
rano
14°C Wtorek
dzień
wiecej »