Konsekracja i ingres bp. Nitkiewicza

W najbliższą sobotę, 4 lipca, ks. prał. Krzysztof Nitkiewicz przyjmie sakrę biskupią. Tego dnia rozpocznie swoją pasterską posługę w diecezji sandomierskiej. Głównym konsekratorem będzie nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk.

Nowy ordynariusz sandomierski został mianowany przez papieża Benedykta XVI 13 czerwca br. Swoją posługę w diecezji biskup nominat Krzysztof Nitkiewicz rozpocznie 4 lipca. Najpierw w kurii diecezjalnej w Sandomierzu odbędzie się kanoniczne przejęcie urzędu, a później w katedrze będzie miał miejsce obrzęd konsekracji biskupiej i uroczysty ingres. „Uroczystości te mają wielkie znaczenie dla całej Sandomierskiej Diecezji i dlatego zapraszamy do udziału w nich wszystkich kapłanów, siostry zakonne oraz wiernych świeckich” – zachęcał w odczytywanym w parafiach liście bp Edward Frankowski, administrator diecezji.

Uroczysta procesja ingresu rozpocznie się w kościele seminaryjnym pw. Św. Michała Archanioła o godz. 10.00. Po modlitwie biskup nominat Krzysztof Nitkiewicz wraz z zebranymi wiernymi, duchowieństwem i siostrami zakonnymi przejdzie w procesji do bazyliki katedralnej. W drodze będzie odmawiana modlitwa różańcowa. Przy Bramie Opatowskiej biskupa nominata powita burmistrz miasta Jerzy Borowski wraz z Radą Miasta.

Liturgia w katedrze sandomierskiej rozpocznie się o godz. 11.00. Będzie jej przewodniczył nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, główny konsekrator ks. prał. Krzysztofa Nitkiewicza. Współkonsekratorami będą metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź oraz metropolita lubelski abp Józef Życiński. Podczas modlitwy święceń nad głową biskupa nominata będzie trzymana otwarta księga Ewangelii, na znak, że jego głównym zadaniem jest głoszenie Ewangelii. Po obrzędzie namaszczenia głowy otrzyma insygnia biskupie: pierścień, mitrę i pastorał. Przyjmie też homagium od duchowieństwa, wiernych i władz.

Biskup nominat od 1992 r. pracował w Kongregacji Kościołów Wschodnich w Watykanie, która zajmuje się sprawami dotyczącymi katolickich Kościołów wschodnich oraz ich wiernych na całym świecie. W 2002 r. został jej podsekretarzem. Od 2003 r. pełnił też funkcję radcy w Najwyższej Radzie Papieskich Dzieł Misyjnych. Ks. prał. Nitkiewicz był zarazem rektorem ormiańskiego Kościoła Św. Błażeja w Rzymie i postulatorem w procesie beatyfikacyjnym ks. Michała Sopoćki, który w ubiegłym roku został ogłoszony błogosławionym.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz będzie czternastym ordynariuszem diecezji sandomierskiej. Diecezja ma prawie 250 parafii i liczy ponad 700 tys. wiernych. Pracuje w niej i poza granicą 638 księży diecezjalnych oraz 70 zakonnych. Administratorem diecezji do momentu kanonicznego przejęcia przez nominata jest biskup Edward Frankowski. Na terenie diecezji mieszka biskup senior Wacław Świerzawski. Patronami diecezji są św. Stanisław biskup i męczennik oraz bł. biskup Wincenty Kadłubek.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
28°C Sobota
wieczór
25°C Niedziela
noc
20°C Niedziela
rano
27°C Niedziela
dzień
wiecej »