Wybory parlamentarne w Bułgarii

- W Bułgarii rozpoczęły się wybory parlamentarne. Ponad 12 tys. lokali wyborczych będzie czynnych w niedzielę w godzinach 6 - 19 (5 - 18 czasu polskiego). Prawie 6,8 mln Bułgarów w kraju i za granicą wybierze spośród 4300 kandydatów dwudziestu partii i koalicji posłów do 240-miejscowego Zgromadzenia Narodowego.

Z ogólnej liczby kandydujących 142 okazało się agentami służb bezpieczeństwa okresu komunistycznego. W gronie kandydatów jest również kilka osób oskarżonych o działalność mafijną oraz kilka, przeciw którym toczyły się sprawy sądowe. Otrzymując immunitet jako kandydaci, wyszli na wolność, a postępowania i sprawy sądowe wstrzymano.

Według ostatnich sondaży największe szanse na zwycięstwo ma centroprawicowa partia Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB) mera Sofii Bojko Borysowa, która jednak nie otrzyma absolutnej większości, niezbędnej do powołania samodzielnego rządu. Po głosowaniu liderów partyjnych czekają trudne negocjacje w celu utworzenia koalicji. W przededniu wyborów prezydent Georgi Pyrwanow wezwał GERB i lewicową Koalicję na rzecz Bułgarii (KB), by w obliczu pogłębiającego się kryzysu gospodarczego powołały rząd wielkiej koalicji.

Według prognoz GERB otrzyma 26-31 proc. głosów, KB - 17-22 proc., turecki Ruch na rzecz Praw i Swobód (DPS) - 11-15 proc., nacjonalistyczna Ataka - 9-11 proc., centroprawicowa Niebieska Koalicja - 6-7 proc., liberalny Ruch Narodowy na rzecz Stabilizacji i Postępu (NDSW) Symeona II - 5-6 proc. Szanse wejścia do parlamentu mają jeszcze dwa ugrupowania - partia Lider oraz radykalno-nacjonalistyczne ugrupowanie Porządek, Prawo i Sprawiedliwość.

Analitycy i media bułgarskie wskazują na rozpowszechnione od kilku lat w Bułgarii zjawisko kupowania głosów wyborców. Według socjologów co najmniej 16 posłów wejdzie do parlamentu dzięki kupionym głosom. W dwóch dniach poprzedzających wybory policja poinformowała o zatrzymaniu co najmniej sześciu osób za kupowanie głosów. Na przejściu granicznym Kapitan Andrejewo z Turcją zatrzymano mężczyznę o podwójnym, bułgarskim i tureckim obywatelstwie, w którego samochodzie wykryto 50 kg heroiny przemycanej z Turcji oraz 24 tys. euro i listę z danymi osobowymi ludzi mających głosować na partię tureckiej mniejszości.

Rozpowszechniona jest również tzw. wyborcza turystyka. Prawie 115 tys. osób, czterokrotnie więcej niż w poprzednich wyborach, skorzystało z prawa otrzymania zaświadczenia, które umożliwia głosowanie poza stałym miejscem zamieszkania. Z Turcji jak zwykle przybywają autobusy z mieszkańcami o podwójnym obywatelstwie. "Wyborcza turystyka" może okazać się decydująca dla wyników głosowania w systemie większościowym. W obecnych wyborach dotychczasowy system czysto proporcjonalny zastąpiono mieszanym. Z ogólnej liczby 240 posłów 209 będzie wybieranych z list partyjnych w systemie proporcjonalnym, a 31 - w systemie większościowym w jednomandatowych okręgach wyborczych.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wysyłają na wybory łącznie 40 obserwatorów. Szef grupy obserwatorów Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Tadeusz Iwiński powiedział w sobotę, że drastyczne naruszenia w trakcie wyborów i wątpliwości co do ich uczciwości mogą postawić pod znakiem zapytania akredytację Bułgarii jako członka organizacji.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
6°C Niedziela
dzień
6°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
4°C Poniedziałek
rano
wiecej »