Chrześcijanin? Sprawdzam

Uczestnictwo w praktykach religijnych? Jest lepszy sposób na sprawdzenie, jacy z nas chrześcijanie.

Jeszcze nie wiadomo, czy i ilu uchodźców ostatecznie trafi do Polski, ale Kościół już rozeznaje sytuację. Ot, dziś agencje doniosły, że w archidiecezji poznańskiej przeprowadzono ankietę wśród proboszczów na temat tego kto i jak mógłby pomóc. Już widzę tę falę złości, że tyle mamy własnej biedy, a daje się obcym, że to terroryści, że zagraża to naszej cywilizacji itd., itp. Jest w tym sporo racji. Dla mnie też przyjmowanie przez nasz kraj uchodźców nie jest sytuacją komfortową. Ale kto mówił, że droga naśladowania Chrystusa jest wygodna i przyjemna?

Padło w czasie ostatniej pielgrzymki papieża do Afryki więcej pięknych i ważnych słów. Mnie najbardziej uderzyło to, co w improwizowanym przemówieniu powiedział Franciszek młodym w Republice Środkowoafrykańskiej. Przypominam, ten kraj „istnieje tylko teoretycznie”, a niedawna wojna domowa (która ciągle się tli gotowa w każdej chwili wybuchnąć) przyniosła wiele okropności. I co powiedział papież? Przytoczę mały fragment jego wystąpienia:

„Czy chcecie być w życiu przegranymi czy zwycięzcami? Czego chcecie? [Młodzi ludzie wołają: „Chcemy być tymi, którzy zwyciężają!”]. A zwycięża się jedynie na drodze miłości. Droga miłości. A czy można kochać swojego wroga? Tak. Czy można wybaczyć temu, który wyrządził ci zło? Tak. W ten sposób, z miłością i przebaczeniem będziecie zwycięzcami. Z miłością będziecie zwycięzcami w życiu i zawsze będziecie dawali życie. Miłość nigdy nie sprawi, abyście byli pokonani”.

Tak, miłość nawet nieprzyjaciół, nie tylko tych, którzy teoretycznie mogą się nimi stać. Wcale nie zamierzam nawoływać ministra Macierewicza, by poczynił plany likwidacji wojska, a sejm, by wydał ustawę nakazującą  wszystkim kochać, bo to da nam zwycięstwo. Ale jestem przekonany, że tylko kochając, także tych, których kochać trudno,  możemy świat uczynić lepszym. Przy okazji możemy pokazać i sobie, i światu, jacy z nas chrześcijanie i katolicy. To wskaźnik znacznie lepszy niż socjologiczne badania ISKK.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Marek Aureliusz
  01.12.2015 21:36
  O czymś Pan jednak chyba zapomniał ...
  W całym tym [ dobrym ] tekście o tym ze miłość do bliźniego JEST ZA miłością do Boga...

  Kraj istnieje teoretycznie ?a czego takiego nie powiedział były p. minister spraw wewn. podsłuchanej podsłuchanej rozmowie "przy ośmiorniczkach " ?

  Kościół nie może nauczać kogoś za "siedmioma górami " skoro nie potrafi odnieść się do tego co bliskie , a jeśli znam ostatnie wystąpienia biskupów to nie odniósł ...

  lekarzu ulecz siebie samego...
 • Andrzej_Macura
  02.12.2015 12:21
  1. Kto nie kocha bliźniego, którego widzi, nie kocha też Boga, którego nie widzi. To nie ja, To święty Jan w pierwszym liście. Poza tym... Nie sądzę okazywanie miłości bliźnim było przeciwne miłości Boga. Ot, co...

  2. RŚA jest krajem wysoce zanarchizowanym. Znacznie bardziej niż Polska. U nas po ulicach nie włóczą się uzbrojone bojówki.

  3. Nie bardzo rozumiem gdzie niby napisałem, że Kościół ma nauczać "za siedmioma górami". Kościół uczy tam, gdzie jest. Czyli w Polsce, w Rzymie i w Afryce.
 • Zaba_na_Rowerze
  02.12.2015 16:09
  Na mnie te pseudochrzescijanskie apele, zachecajace do samobójstwa narodu i kultury, nie robią wrażenia.
 • Gość
  03.12.2015 17:01
  Żal czytać ten tekst i komentować.Już teraz we Włoszech zastanawiają się czy można stawiać choinki i szopki w przestrzeni publicznej, bo to może obrażać uczucia muzułmanów. To samo jest we Francji, Belgii, katolicy są wypierani przez muzłmanów. Czy Pan redaktor chce tego dla naszego kraju? Czy my też mamy w niedługim czasie zacząć ukrywać się w katakumbach ze swoimi praktykami, bo inaczej skrócą nas o głowę?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  25°C Poniedziałek
  wieczór
  22°C Wtorek
  noc
  18°C Wtorek
  rano
  25°C Wtorek
  dzień
  wiecej »